Ако се будим преди алармата – имаме ли повод за притеснение

Любопитно 04.07.2025 08:54 Снимка: ДНЕС+

Ако се будим преди алармата – имаме ли повод за притеснение

Вероятно на всеки се е случвало да настрои алармата си за сутринта и да се събуди минути преди тя да иззвъни. В такъв случай вероятно изобщо не сме доволни заради несправедливо отнетото ни и така ценно време за сън. А може би пък дори се чудим дали е възможно тялото ни да разпознава времето, дори когато спим.

Не е изключено обаче събуждането преди алармата да ни се струва като повод за притеснение, особено ако се случва редовно. Но има ли основание за такова и какви всъщност може да са причините за това, обяснява д-р Андреа Мацумура - специалист по вътрешни болести и медицина на съня. Пред Real Simple тя изтъква три основни причини за събуждането преди алармата.

Имаме добър режим на съня

Започваме с добрата новина. Вероятно е дори да нямаме нужда от аларма, ако имаме добър режим на съня. "Ако си лягате по едно и също време всяка вечер, спите поне седем часа и се събуждате по едно и също време всяка сутрин, чувствайки се свежи, тогава тялото ви е в синхрон с циркадния ритъм", обяснява лекарката

Циркадният ни ритъм е образно казано нашия 24-часов вътрешен часовник, който сигнализира на тялото ни кога да е време за сън и кога -за събуждане. И понеже отчасти се контролира от област на мозъка, чувствителна към външни сигнали, когато е тъмно, се освобождава мелатонин - хормона на съня. И съответно когато е вече светло, се задейства циркадния ни цикъл на събуждане.

Стресирани сме заради предстоящото събуждане

Ако сме твърде притеснени или нервни, че ще проспим алармата, е очаквано да се събудим преждевременно. Причината е в освобождаването на хормони на стреса, каквито са кортизола и ACTH (адренокортикотропен хормон). В този случай не е изключено да се будим не само в минутите преди алармата, но и за кратко през нощта, дори и след това да не си спомняме

Ако това ни се случва редовно и се събуждаме тревожни и замаяни, циркадния ни ритъм вероятно е нарушен. По думите на д-р Андреа Мацумура "нощните птици", които си лягат след полунощ, например, но трябва да се будят за работа в 6 сутринта, може да се окажат свръхбдителни, докато спят, и да се чувстват сякаш са в полусън.

"Накарали" сме тялото си да ни събуди в определено време

Според лекарката наистина има хора със способността да предизвикват събуждането си в определено време. Тя казва, че "има невронаучни изследвания за манифестацията и силата на убеждаването". По-нататък тя обяснява, че това се наблюдава при спортисти, които например са си визуализирали даден резултат на терена, който осъществяват.

"Така че е възможно хората да развият способността да се събуждат в определено време, без да използват будилник", допълва тя.

Как точно обаче можем да се "тренираме", за да се събуждаме, когато искаме, остава въпрос без отговор. И макар че той все още не е проучен, силата на манифестацията остава валиден начин да си помогнем да коригираме времето за сън, стига да е в съответствие с нашия циркаден ритъм.

CHF CHF 1 2.09157
GBP GBP 1 2.26658
RON RON 10 3.86497
TRY TRY 100 4.16476
USD USD 1 1.66002