ГЕРБ продължава с вотовете на недоверие, увериха варненски депутати

Варна<+> 29.09.2013 16:13

„Парламентарната криза в страната се задълбочава през последните три дни от работата на това правителство. Станахме свидетели на невъзможността на управляващите да осигурят кворум и то по важни теми, като вота на недоверие към правителството на Орешарски.“ Това съобщи по време на пресконференция във Варна днес депутатът от ГЕРБ Павел Христов. На събитието присъстваха още народните представители Николай Апостолов, Емил Радев, Красимира Анастасова и Нели Петрова.

Варненските депутати изтъкнаха, че в България няма работещ парламент, което всъщност представлява парламентарна криза. Заседанието на НС в сряда е било нелегитимно, тъй като с него е нарушена Конституцията. Погазен е и правилника за работа на Народното събрание, според който кворума се установява по електронен път и са нужни 121 депутата за провеждане на заседание. Проверката е установила, че няма кворум, но въпреки това председателят на НС Михаил Миков е открил заседанието на 26 септември. На няколко пъти е отказана и поименна проверка на присъстващите в зала депутати.

Според варненските депутати от ГЕРБ случващото се води до пълна нестабилност в държавата и се нарушават демократичните устои. Затова е поискана и оставката на Миков.
На пресконференцията бе обявено, че ГЕРБ няма да провежда разговори с Тройната коалиция, а ще продължава да бъде опозиция в опит да накара правителството да работи. През тази седмица отново ще бъде входиран вот на недоверие към правителството на Орешарски. Внесени ще бъдат и вотове на недоверие по секторни политики. За пример бе посочена сферата на здравеопазването.

Николай Апостолов посочи в допълнение, че колкото по-бързо подаде оставка това правителство ще бъде по-добре. „Видяхме, че 100-те мерки за 100-те дни са фалшификация и те не спазиха дори предизборните си обещания“, каза народният представител.
От ГЕРБ настояват още за спешни промени в Избирателния кодекс. От партията преди 3 месеца са входирали предложение, което все още не е разгледано. Народните представители посочиха и редица други законопроекти, внесени от тяхната парламентарна група преди месеци, но останали без развитие.
CHF CHF 1 2.09718
GBP GBP 1 2.25873
RON RON 10 3.85537
TRY TRY 100 4.18744
USD USD 1 1.68577