COVID-19 си отива, сополивите деца се завърнаха в училищата

Варна<+> 26.04.2022 12:31 Снимка: ДНЕС+

COVID-19 си отива, сополивите деца се завърнаха в училищата

COVID-19 започна да се оттегля и това се усеща най-осезаемо в училищата и детските заведения.

Докато доскоро царуваше страхът, дали детето не е заразено, и пускайки го на училище в понеделник няма да излезе позитивен теста при тестването на учениците. Обикновено положителен резултат в клас в 90% излиза положителен и в лаборатория. Това донякъде спираше родителите да пускат децата си на училище с грипоподобни симптоми, от страх от карантината.

След отпадането на противоепидемичните мерки в страната, започнаха да валят сигнали в социалните мрежи от недоволни родители. Повечето от тях се отнасят към факта, че все повече родители пускат децата си болни на училище или детска ясла или градина.

В сигналите се спомянава още, че веднъж отпаднала карантината, тя отне и дисциплината, която се спазваше по време на извънредната епидемологична обстановка.

"Някои майки решиха, че след като няма да последва карантина, могат да пускат болните си деца на училище и това им е позволено, като го правят без мисъл за това, че едно заразено с каквато и да е вирусна инфекция или ГРИП, то ще зарази и другата част на класа, а те техните родители и близки", споделя майка на дете от II клас.

Наш репортер разговаря с д-р Анка Баева, началник отдел ” Противоепидемичен контрол” в РЗИ-Варна. По думите и, има инструмент за справяне с такива ситуации в училищата. В детските заведения, това е така нареченият "филтър", а именно - прегледа на детето от медицинската сестра в заведението. Ако тя прецени, че детето има грипоподобна симптоматика, то не бива приемано в детската градина. Ако сутринта при приема на детето, то няма видима симптоматика, а развие такава на по-късен етап през деня, то следва обаждане на родител, който да дойде и да вземе детето си, а то бива изолирано от другите деца до пристигане на родител.

Подобен е инструмента и в училищата. Ако дете е с грипоподобна симптоматика и е на училище, то следва след уведомяване от класния ръководител, медицинското лице, което е на работа в училището да прегледа детето и да бъде информиран родител, ако детето е видимо болно. То трябва да бъде изведено от стаята с другите ученици, докато бъде предадено на родител ( ако детето е в началното образование), ако е по-голямо, то може само да се прибере у дома. Ученикът следва да бъде приет обратно на училище с бележка от личния лекар, че е клинично здраво.

В детските градини проблемът е от същото естество. Масово се водят деца с хрема или леко зачервено гърло, като понякога медицинското лице не вижда, че детето е болно, оплакват се учители. По думите им, често се случва да се дават на детето антипиретици и други лекарства преди сутрешния прием в детската градина и то да изглежда във видимо добро състояние. Но след няколко часа става ясно, че детето е болно и се извежда от стаята на групата по каналния ред, след като, обаче, е заразило вече няколко деца или възпитатели.

По думите на д-р Баева, рядко се спазва тази наредба на Министерството на здравеопазването и дали сме в ситуация на Ковид или не, тези правила винаги са съществували.

В много от случаите, обаче, директорите в училищата не са запознати с нея. От това страдат всички деца в класовете, които неволно и без избор стават жертва на недобросъвестната практика и отколешен проблем - болните деца в училище и детската градина. Най-вече страдат децата с увреждания, хронични заболявания и тези, с по-слаб имунитет.

По публикацията работи Геновева Михайлова

CHF CHF 1 2.01778
GBP GBP 1 2.2902
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.65181
USD USD 1 1.83853