Владимир Зографски не можа да премине първия кръг в Гармиш-Партенкирхен

Спорт 02.01.2023 09:53 Снимка: ДНЕС+

Норвежецът Халвор Егнер Гронеруд постигна втора победа в състезанията по ски скоков от веригата "Четирите шанци", част от Световната купа в този спорт.

26-годишният Гронеруд, който преди дни триумфира в първия старт в Оберстдорф, дублира победите си на германска земя с успех и в Гармиш-Партенкирхен. Той направи скокове от 140 и 142 метра и заслужи общо 303,7 точки. С това той изпревари с 6,4 точки словенеца Анже Ланишек, който направи скокове от 140,5 и 137 метра. На трето място на голямата шанца в Гармиш-Партенкирхен завърши водачът за Световната купа Давид Кубацки с 294,4 точки. Полякът, който спечели квалификацията в събота, направи скокове от 136 и 138,5 метра и не успя да повтори представянето си от последния ден на изминалата година.

За съжаление, българинът Владимир Зографски не попадна сред първите 30, които вземат точки за Световната купа. Зографски имаше проблеми от самото си отскачане от масата и след много колебания във въздуха се приземи на 103 метра, което му осигури едва 63,9 точки, загуба в дуела с Щефан Крафт (Ав) и 49-о място в крайното класиране. След него остана единствено олимпийският шампион Мариус Линдвик, тъй като норвежецът бе дисквалифициран заради нередовен гащеризон.

В подреждането за "Златният орел", който се връчва на победителя в "Четирите шанци", води Гронеруд с 616,1 точки. Втори с 589,3 точки е Кубацки, а трети с 576 точки е Жила. С 307,6 точки Владимир Зографски заема 32-о място.

Кубацки е лидер за генералното класиране за Световната купа със 770 точки, пред Ланишек с 682 и Гранеруд с 616. Зографски е 33-то място с 41 точки

Следващите две състезания от "Четирите шанци" се пренасят на австрийска територия, където предстоят стартове в Инсбрук на 4 януари и в Бишофсхофен на 6 януари.