Триумф за Верстапен и тотален провал за Ферари в Баку

Спорт 12.06.2022 19:55 Снимка: ДНЕС+

Макс Верстапен извоюва пета победа от началото на сезона във Формула 1, докато Ферари тотално се провали в Гран При на Азербайджан.

В Баку и двете коли на Скудерията отпаднаха заради повреда, което отвори пътя на световния шампион и съотборника му Серхио Перес към двойна победа за Ред Бул.

Карлос Сайнц рано се отказа от надпреварата заради проблем в хидравликата на колата. В деветата обиколка испанецът спря извън пистата, което предизвика виртуална кола за сигурност. 11 тура след това състезанието приключи и за Шарл Льоклер, който стартира от първа позиция. Причина за това бе повреда на двигателя, след като пилотът на Ферари излезе на старт-финалната права.

Джордж Ръсел с Мерцедес отново се качи на подиума, а Люис Хамилтън затвърди доброто представяне на Сребърните стрели с четвъртото си място.

В генералното класиране класирането Верстапен вече е със 150 точки след 25-ата победа в кариерата си, а Перес излезе втори със 129. Шарл Льоклер остана със 116, а Джордж Ръсел събра 99, като остава единственият с място в Топ 5 във всеки старт.

При конструкторите Ред Бул сериозно увеличи разликата до Ферари – 279 срещу 199. Мерцедес се доближи до Скудерията, като има 161. Сезон 2022 във Формула 1 продължава още следващата седмица с надпреварата за Гран При на Канада, която се завръща в календара след двугодишно отсъствие заради пандемията от коронавирус.