Силаги спечели трето поредно олимпийско злато на сабя

Спорт 24.07.2021 19:44 Снимка: БГНЕС

Унгарецът Арон Силаги влезе в историята на олимпийската фехтовка в събота, след като стана шампион на сабя за трети пореден път. 31-годишният фехтовач надви италианеца Луиджи Самеле с 15-7 във финала и стана първият мъж, който печели три поредни олимпийски медала в една и съща индивидуална дисциплина в спорта.

В другия финал в първия ден от програмата на олимпийската фехтовка в японската столица, китайката Иуън Сун надви румънката Ана Мария Попеску с 11-10 след продължения. Представителката на Естония Катрина Леис грабна бронза при дамите, докато бронзовото отличие при мъжете отиде на сметката на корееца Ким Юн Хван.

Силаги прибави към олимпийските си златни медали от Лондон 2012 и Рио 2016. Десничарят се справи категорично с иранеца Али Пакдаман с 15-6, гарантирайки си сблъсък с грузинеца Сандро Бадзадзе, който изненада световния номер 1 Ох Санг Юк в четвъртфиналите.

Бадзадзе отстъпи на Силаги в спора за място на финала с 13-15, като бе видимо гневен от съдийските отсъждания след края на срещата си с бъдещия шампион от Унгария./БГНЕС