
Спорт 21.11.2023 13:23 Снимка: ДНЕС+
Шахматните ни кралици се прибират в България
След историческия успех днес на родна земя се очаква да се приберат шампионките ни по шахмат. За първи път страната ни е абсолютен шампион на Стария континент. Националният отбор спечели снощи първото място на Европейското първенство, което се провежда в Будва, Черна гора. Нургюл Салимова, Антоанета Стефанова, Виктория Радева, Гергана Пейчева и Белослава Кръстева си гарантираха златото, като победиха Грузия в последния кръг на първенството.
Двубоят вчера започна с реми. Последва победа с белите фигури на България, но Грузия изравни. В последната среща Гергана Пейчева победи и донесе така жадувания успех за страната ни, предаде NOVA.
"Не мога да повярвам! Ние сме шампиони! Последните минути бяха наистина тежки, защото аз спечелих играта си преди часове, но после резултатът беше изравнен. Последната партия беше тази на Гери. Нещата не изглеждаха много добре, но ние вярваме в нея, стискахме ѝ палци и тя успя. Мисля, че това е първият път от 20 години насам, в който шахът е толкова популярен в България. Много съм щастлива, че отзвукът в медиите е толкова положителен", заяви Антоанета Стефанова.
"Това беше една много нервна игра. Но Гергана е голям борец и днес го доказа отново", каза Петър Арнаудов, треньор на националния отбор.
Още по темата
![]() |
1 | 2.10078 |
![]() |
1 | 2.25925 |
![]() |
10 | 3.85112 |
![]() |
100 | 4.16705 |
![]() |
1 | 1.67408 |
Последни новини
- 08:40 Алкарас се класира за трети пореден път за финала на "Уимбълдън"
- 08:31 Асен Василев: Давам си имунитета, за да бъда разследван. После - ще осъдя г-жа Пламенка
- 00:24 Кметът на Варна Благомир Коцев остава в ареста, реши съдът
- 22:04 Хороскоп за събота, 12 юли 2025 г.
- 22:01 Прокуратурата: Асен Василев е „неизвестният депутат“ по делото срещу Благомир Коцев
- 19:36 Кимаковски: 10 хил. украински войници попаднаха в огневи чувал в ДНР
- 19:28 ВАС спря действието на методиката за дялово разпределение на парното
- 19:21 Подводен парк край остров Света Анастасия е голямата атракция за гмуркачи от цял свят