Рафаел Надал надви Новак Джокович

Спорт 01.06.2022 12:37 Снимка: ДНЕС+

Испанският тенисист Рафаел Надал победи сърбина Новак Джокович в четвъртфиналите на Ролан Гарос. Срещата на корт Филип Шатрие завърши 6-2, 4-6, 6-2, 7-6(4) в полза на Надал, поставен под номер 5 в турнира. Джокович е поставен под номер едно. На полуфинала испанецът ще играе с германеца Александър Зверев (трети поставен).

Оспорваният двубой продължи над четири часа и завърши повече от един час след полунощ местно време. 13-кратният шампион започна двубоя ударно и направи два пробива в първия сет за успех с 6-2, след което дръпна с 3-0 във втората част, но Джокович направи обрат и взе шест от следващите седем гейма, за да изравни резултата. В третия сет отново Рафа доминираше и взе подаването на съперника си два пъти, за да се доближи на един сет от успеха. Четвъртата част бе най-равностойна, като двамата си размениха по един пробив, преди да влязат в тайбрек, в който Надал дръпна с 6-1 и макар че Джокович спаси три мачбола, испанецът реализира четвъртия и затвори мача.

По този начин Надал вече има 29 победи срещу Джокович, докато сърбинът е побеждавал големия си съперник 30 пъти. Надал и Джокович играха за десети път един срещу друг на "Ролан Гарос", като испанецът спечели осмата си победа. През 2012, 2014 и 2020 г. тенисистите играят на финала на турнира, като Надал печели и трите пъти. На миналогодишния Ролан Гарос Джокович победи Надал на полуфинала (3-6, 6-3, 7-6 (7-4), 6-2).

35-годишният Надал е пети в световната ранглиста и има 91 титли от Асоциацията на професионалните тенисисти (ATP). Испанецът спечели Откритото първенство на Австралия през този сезон и държи рекорда за най-много спечелени титли от Големия шлем (21). Той има две победи на Откритото първенство на Австралия, 13 победи на Ролан Гарос, две победи на Уимбълдън и четири победи на Откритото първенство на САЩ. Надал е и олимпийски шампион на сингъл от 2008 година в Пекин.

35-годишният Джокович е номер едно в ранглистата на ATP. Сърбинът има 87 победи в турнири под егидата на организацията. Джокович е спечелил 20 турнира от Големия шлем, като девет пъти е печелил Откритото първенство на Австралия, шест пъти - Уимбълдън, три пъти - Откритото първенство на САЩ и два пъти - Ролан Гарос. Джокович е и бронзов медалист на сингъл от Олимпийските игри през 2008 г.

Ролан Гарос завършва на 5 юни и е второто събитие от Големия шлем за сезона. Общият награден фонд е 43,6 милиона евро, а Джокович е действащият шампион.