Спорт 26.01.2023 08:43 Снимка: ДНЕС+
Международният олимпийски комитет предложи да допуснат руснаци до състезания
Международният олимпийски комитет (МОК) призова спортните федерации да обмислят възможността за допускане на руснаци, които не участват активно в подкрепата на специалната военна операция в Украйна, до състезанията, обявиха от централата.
"Спортистите ще се състезават с "неутрален статут" и по никакъв начин няма да представляват своята държава или друга организация в своята страна. Само спортисти, които напълно съблюдават Олимпийската харта, могат да се състезават. Това означава, че първо, само онези, които не се противопоставят на мироопазващата мисия на МОК чрез активна подкрепа на войната в Украйна, могат да се състезават, и второ, само онези спортисти, които напълно спазват Световния антидопингов кодекс и всички съответни антидопингови правила и наредби", се казва в изявлениет
Съобщава се, че ако даден спортист не спази критерии за допускане или строгите условия за участие, международните федерации или съответният организатор на спортни събития трябва незабавно да го отстранят от състезанието, да го отстранят от по-нататъшни стартове и да докладват този инцидент на МОК, който ще предприеме по-нататъшни действия.
"Нито един спортист не трябва да бъде възпрепятстван да участва в състезания само заради неговия паспорт. Що се отнася до спортистите с руски или беларуски паспорти, огромното мнозинство от участниците в Изпълнителния комитет казаха следното: трябва да се уважават правата на всички спортисти без дискриминация и в съответствие с Олимпийската харта. Правителствата не трябва да решават кои спортисти могат и кои не могат да се състезават", се казва още в изявлението на МОК.
Международният олимпийски комитет приветства решението на Азиатския олимпийски съвет да позволи на руски спортисти да участват в азиатски състезания, предаде БТА.
"МОК оценява предложението на Олимпийския съвет на Азия да предостави на тези спортисти достъп до азиатски състезания", се казва в съобщението.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 09:31 Иван Шишков: Вероятното решение за възстановяване на пътя Смолян – Пампорово е изграждане на мост
- 09:24 Петър Ганев: В момента всеки четвърти зает у нас работи за държавата
- 09:16 Радев: Родното производство е въпрос на сигурност
- 09:09 Тръмп: Китай ще поръча 200 самолета "Боинг"
- 09:02 Йотова: В свят, който се задъхва от мимолетното и повърхностното, истинската наука се прави тихо
- 08:54 МОН обяви за техническа промяна при провеждането на матурите и за НВО след 7. клас
- 08:47 Министър Абровски: Искаме осветляване на цялата верига на доставки и как се формира цените
- 08:39 Рубио похвали България за войната в Иран: Те казаха "да", преди да сме им казали какъв е въпросът