Китаец детронира олимпийския шампион в дългия скок с последния си опит

Спорт 17.07.2022 13:31 Снимка: БГНЕС

Китаецът Дзянан Уан изненадващо спечели титлата в скока на дължина на Световното първенство по лека атлетика в Юджийн, Орегон. Фаворитът за златния медал и олимпийски шампион от Токио Милтиадис Тентоглу беше много близо до победата, след като скочи 8,30 метра с втория си опит, след което подобри резултата си с още два сантиметра.

От своя страна Уан имаше едва 8,03 преди последния си опит, но в него постигна цели 8,36 метра, за да грабне златото. Милтиадис не успя да отговори на предизвикателството и трябваше да се задоволи с второто място, а швейцарецът Симон Ехамер спечели бронза.

В сектора за тласкане на гюле най-добра бе американката Чейз Ийли с 20,49 метра, а след нея се наредиха Лидзяо Гун (Китай) с 20,39 и Джесика Шилдре с национален рекорд на Нидерландия - 19,77.

В един от най-очакваните финали домакините от САЩ постигнаха тройна победа в спринта на 100 метра при мъжете. Фред Кърли спечели титлата с 9,86 секунди, а неговите сънародници Марвин Брейси и Трейвън Бромел бяха разделени от фотофиниш, като среброто остана за Брейси.

В същото време кениецът Лорънс Чероно и американецът Рандолф Рос бяха отстранени за допинг нарушения и няма да могат да участват в надпреварата, съобщи Съюзът за чиста атлетика (AIU). И двамата атлети трябваше да се състезават в неделя - Чероно в маратона, а Рос в сериите на 400 метра.

Съюзът за чиста атлетика уточнява, че Чероно е дал положителен тест за триметазидин - лекарство, използвано главно за предотвратяване на ангина пекторис, по време на проба, взета извън състезание на 23 май. Рос от своя страна е отстранен за "фалшифициране на антидопингови процедури". Той не се яви на контрола на 18 юни.

33-годишният Чероно спечели маратоните в Бостън и Чикаго през 2019 г. и се класира 4-ти на Олимпийските игри в Токио миналата година.