Ивет Горанова се класира за финала на турнира от Световните серии по карате в Ларнака

Спорт 01.10.2023 10:50 Снимка: ДНЕС+

Олимпийската шампионка от Токио 2020 Ивет Горанова се класира за финала в категория до 55 килограма "кумите" на турнира от Световните серии по карате, "Серия А" в Ларнака (Кипър) и си осигури медал от надпреварата.

Българката записа четири поредни победи с изключително силна игра и без съперничките да й отбележат оценка. В първия кръг Горанова надделя над Клое Брьозар (Франция) с 1:0, след това спечели срещу Айсима Хатидже Курт (Турция) с 6:0, в в третия си двубой победи убедително Ейми Конъл (Шотландия) с 6:0. На полуфиналите олимпийската шампионка постигна успех над Жена Тувре (Франция) със 7:0.

В спора за титлата Горанова ще играе срещу Зейнеб Джафарнеджад (Иран).

При мъжете Александър Стефанов спечели две победи в категория до 75 км "кумите". Той направи силно състезание и постигна успехи над Тарек Еласвад (Австрия) с 8:0, над Диого Инасио (Португалия) с 6:4, но в третия кръг отстъпи пред Хавиер Сантос (Испания) с 1:2.

Точно преди месец Стефанов навърши 18 години и влезе в състава при мъжете. Той е титуляр за Световното първенство в категория до 75 кг.

България участва с девет състезатели на турнир в Ларнака. В състава са още Александра Стублева (+68 кг), Тодор Настев (60 кг), Васил Ривов (67 кг), Никола Христов (75 кг), Роберто Петров (+84 кг), Светлин Занков (+84 кг) и Георги Матуски (ката).