Франция победи с 3:1 Полша

Спорт 04.12.2022 21:43 Снимка: ДНЕС+

Франция победи 3:1 Полша в мач от осминафиналите на световното по футбол в Катар. В следващия кръг "петлите" ще играят срещу Англия или Сенегал.

В 44-ата минута Оливие Жиру бе изведен от Килиан Мбапе в удобна позиция в наказателното поле и не сбърка. Това бе гол №52 на Жиру за националния отбор, с който вече е рекордьор. До днес той делеше първото място с Тиери Анри.

Първото най-чисто положение обаче бе за Полша, когато Пьотър Жиелински стреля, вратарят Юго  Лорис спаси, при новия удар топката бе спряна от Тео Ернандес, после Якуб Камински стреля, а Варан изчисти от голлинията.

В 74-ата минута Мбапе получи от Усман Дембеле топка вляво в наказаталното поле, защитниците на Полша учудващо не се опитаха да му попречат и френският нападател вкара с мощен шут в близкия ъгъл. Така звездата на "Пари Сен Жермен" вече е първият с 8 гола на световно, преди да е навършил 24 г. Предишният рекорд бе на Краля на футбола Пеле.

Мбапе направи резултата класически с втория си гол в последната минута на редовното време. Ударът му в от границата на наказателното поле в горния ъгъл на вратата бе неспасяем.

В добавеното време Полша получи дузпа за игра с ръка след разглеждане на ситуацията с VAR. При първото изпълнение Лорис спаси удара на Роберт Левандовски, но вратарят навлезе много преди удара. Полската звезда взе поправителния и отбеляза.

Лорис изравни рекорда на Лилиан Тюрам по мачове в националния отбор - 142.

Франция няма загуба от 6 участия в осминафинали на световно.

Франция - Полша 3:1 (1:0)

Голмайстори: Жиру (44), Мбапе (74, 90+1); Левандовски (90+9)