Димитров се справи с Карацев за успешен старт в Мелбърн

Спорт 17.01.2023 12:21 Снимка: БГНЕС

Григор Димитров се класира за втория кръг на Откритото първенство на Австралия по тенис. Българинът победи Аслан Карацев от Русия в три сета - 7-6(3), 7-5, 6-3, от когото загуби на четвъртфиналите в Мелбърн преди две години. Срещата продължи 2 часа и 22 минути.

Първия сет срещу Карацев мина без пробиви и се стигна до тайбрек. В него Димитров поведе с 6-2 и спечели сета със 7-3 точки. Българинът пропусна пет възможности за пробив при 5-5 във втория сет, но при шестата успя да пробие и да поведе с 6-5. На собствен сервис Григор спаси една точка за пробив и при втората си възможност поведе с два сета. В третата част Димитров спечели пет поредни гейма от 1-2 до 6-2 и се класира за втория кръг.

За Димитров предстои двубой със сърбина Ласло Джере, който победи белгиеца Зизу Бергс с 6-4, 1-6, 6-4, 6-1. Гришо не е играл до този момент срещу 27-годишния Джере, който заема 68-мо място в световната ранглиста. При нов успех българинът може да се изправи срещу Новак Джокович в трети кръг.

По този начин Григор Димитров вече има 75 победи в турнирите от Големия шлем, както и 13 победи и само една загуба в първия кръг в Мелбърн. Аустрелиън Оупън е най-силният турнир от Големия шлем за Григор, като той днес записа победа номер 30 там. Българският тенисист има един полуфинал и три четвъртфинала в Мелбърн.

В същото време организаторите на Аустрелиън Оупън прекъснаха играта на всички открити кортове в Мелбърн Парк заради изключително високите температури в града. Жегите в Мелбърн достигнаха 36 градуса, което принуди организаторите да приберат в съблекалните всички тенисисти, които не играят на кортове с покрив.

Очаква се играта на всички кортове да бъде подновена в 8:00 часа българско време. До решението за прекъсване на срещите се стига, след като се вземат предвид редица фактори - температурата на въздуха, силата на слънцето, влажността и силата на вятъра, които пречат на човешкото тяло да се справя с жегата. Тези стойности се измерват в пет различни точки на Мелбърн Парк./БГНЕС