Белингам донесе победата на Реал над Барса в първото Ел Класико за сезона

Спорт 29.10.2023 09:24 Снимка: ДНЕС+

Първото издание на Ел Класико между Барселона и Реал Мадрид за сезон 2023/2024 г. завърши с обрат от 0:1 до 2:1, който „лос бланкос“ постигнаха като гост в каталунската столица. В герой за Реал в мач №187 на ниво Ла Лига между двата гранда на испанския футбол се превърна Джуд Белингам, който вкара и двата гола в дербито. Попадението за „блаугранас“ вкара Илкай Гюндоган, като хората на Шави удариха и две греди.

Мачът на Олимпийския стадион „Луис Компанис“ в Барселона започна по великолепен начин за домакините, които вкараха гол още в 6-ата минута. Орелиен Чуамени и Дейвид Алаба допуснаха грешка в ситуация, при която Илкай Гюндоган показа своята борбеност. Германският национал спечели топката в наказателното поле и от чиста позиция вкара топката в мрежата на Кепа Арисабалага – 1:0 за Барселона.

Десет минути по-късно каталунците можеха да удвоят, но удар на Фермин Лопес разтресе левия страничен стълб и остави „кралския клуб“ в мача.

Барса пренесе по-настойчивата си игра и в началото на второто полувреме. В 51-ата минута Иниго Мартинес засече центриране във вратарското поле, но ударът му с глава удари евия страничен стълб на вратата на Реал Мадрид.

Секунди след това Кепа спаси удар на Роналд Араухо, насочен към долния ляв ъгъл.

В 65-ата минута Жоао Кансело показа добра индивидуална игра, нахлу в наказателното поле и стреля, но защитник на Реал Мадрид блокира удара му.

„Лос бланкос“ отговориха с плътен шут на Орелиен Чуамени в 67-ата минута, който дойде от границата на наказателното поле, но Марк-Андре Тер Стеген внимаваше и спаси.

След ъгловия удар, топката достигна до Джуд Белингам, който бе извън наказателното поле, но дръпна спусъка и вкара деветия си гол в Ла Лига от началото на сезона.

Последваха по-силни минути за гостите, които имаха претенции за дузпа срещу Едуардо Камавинга в 79-ата минута, но съдията Хесус Хил Мансано подмина тези претенции.

Секунди след това Рафиня подаде към Роберт Левандовски, чийто удар не бе достатъчно силен, за да представлява проблеми за вратаря на Реал.

Във втората минута на добавеното време Реал Мадрид нанесе втория си решителен удар в мача. Лука Модрич направи ювелирен пас, при който топката стигна до Белингам точно пред вратата и бившият футболист на Борусия Дортмунд не сгреши – гол №10 в Ла Лига и втори в Ел Класико! Победа за Реал Мадрид!

БАРСЕЛОНА - РЕАЛ (МАДРИД) 1:2
1:0 Гюндоган 7
1:1 Белингам 68
1:2 Белингам 90+1