
Наука 14.02.2024 18:24 Снимка: ДНЕС+
Япония отложи изстрелването на най-новата си ракета
Вторият опит за изстрелване на японската ракета-носител H3 (Ейч 3) от космодрума Танегашима е насрочено на 17 февруари, съобщи Японската агенция за изследване на космическото пространство (ДЖАКСА), цитирана от БТА.
Той беше планиран за 15 февруари, но поради влошаване на метеорологичните условия беше отложен.
Първото изстрелване на H3 беше извършено през март 2023 г. Тогава двигателят на втората степен не успя да се включи, в резултат на което японските специалисти бяха принудени да започнат самоунищожение на ракетата.
H3 е най-голямата ракета-носител, която работи с течно гориво в Япония. Дължината й е 63 м, диаметърът е 5,2 м, а товароподемността - от 4 до 6,5 т. Дължината и теглото на първата степен обаче могат да варират поради различните типове двигатели и наличието на ускорители.
Разработката започна през 2013 г., когато "Мицубиши хеви индъстрис" (Mitsubishi Heavy Industries) похарчи близо 200 милиарда йени (1,4 милиарда долара) за тези цели. За създаването на някои части на H3 бяха използвани 3D принтери, което намали разходите за нейното производство.
Ракетата H3 трябваше да замени H-2A, която е в експлоатация от началото на този век. Това е една от най-надеждните ракети в света - от 46 изстрелвания 45 бяха успешни.
Работата по разработването на ракетата H3 от страна на ДЖАКСА продължи повече от десет години, съобщава АП. Предшестващата я H-2A има само още два планирани полета, преди да бъде спряна от употреба.
Планираното изстрелване на H3 се следи отблизо след унищожаването на ракетата и товара - сателит за наблюдение на Земята ALOS-3, през март 2023 г. При настоящото изстрелване на борда на ракетата ще има макет на сателита ALOS, носещ името VEP-4.
Според съобщението на ДЖАКСА първата цел на втория тестови полет е ракетата са се движи по предварително зададената траектория. Агенцията иска да разположи два минисателита за наблюдение в орбита.
Ракетата H3 е конструирана да превозва по-тежки товари в сравнение с H-2A при по-ниски разходи.
През миналия месец ДЖАКСА постигна исторически успех - японски космически апарат с ракета носител H-2A успя да кацне на Луната. Няколко дни по-рано H-2A успя да разположи успешно два сателита в орбита.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09247 |
![]() |
1 | 2.26029 |
![]() |
10 | 3.85803 |
![]() |
100 | 4.03449 |
![]() |
1 | 1.66908 |
Последни новини
- 10:36 Румен Радев горд, че е част от вълнението на първия училищен звънец
- 10:29 Пиян мъж извади пистолет срещу линейки на Бърза помощ в Бургас
- 10:21 Над 3200 първокласници ще прекрачат училищния праг във Варна днес
- 10:15 Военният министър: Нашите МиГ-29 са подготвени да въздействат срещу руски дронове
- 10:08 Тръмп: Не бива да очаквате от нас да действаме с пълна сила, а Европа да купува петрол от Русия
- 10:01 Общо 121 пожара са потушени в страната през последното денонощие
- 09:53 Закриват училище в област Кърджали заради липса на деца
- 09:46 Красимир Вълчев: Проблеми в образованието на децата ни има и те са големи