
Наука 23.03.2021 09:06 Снимка: ДНЕС+
Всеки трети изписан от болница с COVID-19 с дългосрочни проблеми със здравето
Всеки трети хоспитализиран пациент с коронавирус има дългосрочни здравословни проблеми, включително проблеми с органи и влошено психично здраве.
Информацията разпространява АФП, позовавайки се на преглед на научни изследвания, посветени на дългосрочното отражение на вируса върху човека.
Прегледът е публикуван в журнала Nature Medicine и в него се акцентира върху честотата на симптомите сред пациентите с "дълъг COVID-19". Най-често се срещат умора, задух, тревога, депресия и посттравматичен стрес.
Авторите на изследването отбелязват, че правителствата трябва по-задълбочено да проучват и да открият начини за помагане на хората да се справят с тази последици.
Освен че някои пациенти имат проблеми с белите дробове и дългосрочно с дишането, проучванията също показват, че вирусът атакува и други органи, което води до различни усложнения, включително сърдечно-съдови заболявания и хронични възпаления.
Прегледани са 8 научни изследвания за дълготрайните последици от заразяване с коронавирус в Европа, САЩ и Китай. Установено е, че някои пациенти имат проблеми с няколко органа месеци след изписването им от болница. 30% от пациентите имат най-малко един симптом, такива като умора, задух и психични проблеми.
Едно изследване в Италия със 143 пациенти е открило, че 90% имат симптоми 60 дни след възстановяването си от коронавируса. Най-често срещаните са умора (53,1%), задух (43,4%), болки в ставите (27,3%) и болка в гърдите (21,7%).
Повече от половината пациенти имат множество симптоми 2 месеца след изписване от болницата.
Три изследвания във Франция, Великобритания и Китай показват, че между 25 и 30% от пациентите имат проблеми със съня седмици след възстановяването си.
При 20% от пациентите има косопад./news.bg
Още по темата
![]() |
1 | 2.09113 |
![]() |
1 | 2.26343 |
![]() |
10 | 3.86375 |
![]() |
100 | 4.02778 |
![]() |
1 | 1.66227 |
Последни новини
- 15:40 Премиерът Боложан: Румъния взима на заем 30 млрд. евро годишно и не може да продължава повече така
- 15:33 Търговци: Олиото поскъпва с над 10% през идните месеци, царевицата също върви нагоре
- 15:25 Ванс призова хората да се изправят срещу всеки, който „празнува“ убийството на Кърк: Осъдете ги!
- 15:18 Във Варна започват курсовете за начално обучение по ледени спортове за деца
- 15:09 ВМС унищожиха безпилотен плавателен апарат, открит в морето край Варна
- 15:01 Заплатите в България растат най-много в ЕС през второто тримесечие на годината
- 14:54 Aerosmith обявиха завръщането си с нов сингъл с участието на Yungblud
- 14:46 Кампания за събиране на опасни отпадъци стартира във Варна от 25 септември