„Водорасли-агресори” застрашават кораловите рифове във водите край Коста Рика

Наука 10.08.2007 09:30

Кораловите рифове в северните тихоокеански води на Коста Рика се оказаха на ръба на унищожението в резултат на „агресивните действия” на водораслите Caulerpa sertularioides, които изместват флората на крехките екосистеми и нарушават хранителната верига на безгръбначните. Този тревожен сигнал дойде от експерти от държавния университет на Коста Рика. Те твърдят, че в някои райони водораслите вече са унищожили до 95 % от коралите, като те лишават своите жертви и от светлина и жизнено пространство.

Най-силно е пострадал смятаният за зона на развит туризъм залив Папагайо, 80 % от чието дъно са покрити с морска трева. Министърът на опазването на околната среда и енергетиката Роберто Доблес вече се е запознал с тревожните изводи на университетските изследователи и в момента неговото министерство търси пътища за спасяване на кораловите системи.

При решаването на тази крайно трудна задача на първо място се взимат предвид препоръките на учените. Те предлагат на първия етап незабавно да започне ръчно извличане на опасните водорасли от водата. След това се предлага да бъде изготвен план за туристическата дейност, взимайки предвид факта например, че плавателните средства спомагат за разпространението на водораслите.

Caulerpa sertularioides се среща във водите на Коста Рика, Колумбия, Мексико и Никарагуа. „Водораслите – агресори” притежават поразителната способност бързо да се приспособяват към новата среда, в която са били отнесени от морските течения или корабите. Тези спорови растения се появяват в крайбрежните тихоокеански води на Америка не за първи път. През 1988 г. и 1989 г. те станаха причина за пълното изчезване на един от видовете корали в панамския залив Чирики. /ИТАР-ТАСС/БГНЕС

CHF CHF 1 2.09493
GBP GBP 1 2.29692
RON RON 10 3.92855
TRY TRY 100 4.46881
USD USD 1 1.72426