Във Великобритания се роди първо бебе с ДНК от трима души

Наука 10.05.2023 17:19 Снимка: ДНЕС+

Във Великобритания се роди първо бебе с ДНК от трима души

Първо бебе с ДНК от трима души е родено във Великобритания, съобщава Би Би Си.

При тази процедура 99,8% от ДНК идва от двамата родители, а останалата част - от жена донор.

Целта на новаторската процедура е да се предотврати раждането на деца с тежки митохондриални заболявания.

Известна като лечение с митохондриално донорство, процедурата използва тъкан от яйцеклетки на здрави жени донори за създаване чрез ин витро оплождане на ембриони без мутации, които майките им носят и има риск да предадат на децата си.

Митохондриалните заболявания са нелечими и могат да доведат до летален изход в рамките на дни или дори часове след раждането. Те се предават само от майката, така че лечението с митохондриално донорство е модифицирана форма на ин витро оплождане, която използва митохондрии от здрава донорска яйцеклетка.

Бебето ще носи ядрена ДНК от майка си и баща си, която определя ключови характеристики, като характер и цвят на очите. То обаче ще има и малко количество митохондриална ДНК, предоставена от жена донор.

Лекарите в клиниката в Нюкасъл в североизточната част на Англия, където се роди първото такова бебе, не разкриха подробности за раждането.

Даган Уелс, професор по репродуктивна генетика в Оксфордския университет, който участва в пробива в Обединеното кралство, заяви пред в. "Гардиън", че клиничният опит с лечението с митохондриално донорство е "окуражаващ", но броят на тези случаи е "твърде малък", за да се направят окончателни заключения относно "безопасността или ефикасността" на процедурата.

Великобритания не е първата страна, в която е родено бебе с ДНК от трима души. Първото новородено, дошло на бял свят чрез тази техника, беше от йорданско семейство, получило лечение в САЩ през 2016 г.

CHF CHF 1 2.05143
GBP GBP 1 2.3227
RON RON 10 3.9295
TRY TRY 100 5.60689
USD USD 1 1.83027