Мащабни протести започнаха във Франция

ЕС и Свят 10.09.2025 18:25 Снимка: ДНЕС+

Мащабни протести започнаха във Франция

Многобройни протести и опити за блокиране на инфраструктурни съоръжения започнаха в цяла Франция и на места вече доведоха до сблъсъци с полицията, предаде ТАСС. Близо 80 000 служители на реда са разположени в цялата страна, подкрепени от бронирани машини и хеликоптери, припомни в сряда напускащият министър на вътрешните работи. Близо 200 души са арестувани до момента. Кадри от жестоки сблъсъци между полиция и протестиращи близо до Гара Север в Париж, публикува "Фигаро".

Протести и стачки срещу икономическата политика на правителството се провеждат в цяла Франция днес, 10 септември, като мобилизационният лозунг е "Да блокираме всичко".

Пред Гара Север в 10-ти район на Париж се събраха два кортежа протестиращи. Около сто души викаха „Макрон, оставка“. „Ретайо на ешафода“, извика един от тях. Последваха мирни речи. 

Според Министерството на националното образование достъпът до около 100 гимназии е бил прекъснат тази сутрин. Общо 27 учебни заведения са били блокирани тази сутрин.

Според френските медии, първите призиви за „блокиране на страната“ на този ден са се появили в интернет още през май, но са станали широко разпространени след изявлението на премиера Франсоа Байру през юли, в което се предлага няколко официални празника да бъдат обявени за работни дни и да се предприемат мерки за строги икономии, които биха донесли почти 44 милиарда евро в бюджета.

От ранна сутрин малки групи демонстранти се опитаха да блокират автобусни депа в Париж и за кратко блокираха няколко възела на булевард Периферик - околовръстният път около столицата - и дори самия булевард. Няколко десетки хора излязоха на пътя със запалени факли и го блокираха със строителни бариери. В парижкото предградие Монтрьой малки групи протестиращи блокират улици и трамвайни линии с боклук и строителни заграждения. Според кадри, публикувани в социалните мрежи, полицията разпръсква протестиращите с палки и сълзотворен газ. Демонстрантите обаче продължават да организират нови опити за блокиране на движението по пътищата, като голяма група демонстранти продължават да блокират движението на кръстовището Порт Монтрьой с околовръстния път в източен Париж.

Министърът на вътрешните работи на страната Брюно Ретайо обяви пред BFMTV, че правоохранителните органи са успели да осуетят редица протести в Бордо и Париж. Той лично дойде да инспектира полицейските и жандармерийските сили в парижкото предградие Рюнжи, където се намира най-големият пазар за хранителни стоки, чиято работа вече многократно е била опитвана да бъде блокирана от участници в протести на фермери в предишни години.

Транспортните власти съобщиха пред АФП, че общественият транспорт в района на Париж в момента е „в съответствие с очакванията“. Въпреки опитите на демонстрантите да блокират автобусните депа, не е имало сериозни смущения в работата на този вид транспорт; парижкото метро също работи както обикновено, докато някои линии на RER и TER изпитват значителни закъснения поради стачката на железопътните работници.

Правоохранителните органи са засилили мерките за сигурност в районите на Париж, където се намират ключови правителствени институции, съобщи вестник „Фигаро“. Според неговата информация полицаи на скутери дежурят близо до Люксембургския дворец, в който се помещава френският Сенат. Подобни мерки са предприети и около Елисейския дворец, където се намира френското президентство. Там са разположени две бронирани жандармерийски машини. Според служител на реда, оборудването е предназначено за разчистване на проходи, наблюдение и транспортиране на хора.

„Макрон, оставка“, скандират протестиращи в Бордо. „Дойдох да изразя гнева си от тази продължаваща нестабилност, създадена от нашия президент. Надявам се демонстрацията да бъде мирна“, сподели Клеман Арион, който е дошъл на протеста с двете си деца. Според префектурата има 2000 протестиращи, а според синдикатите - 8000. Начело на шествието обстановката е спокойна и доста добронамерена. „Ще гръмне“, „Acab“ ("all cops are bastards" - „всички ченгета са копелета“), скандират няколко млади хора всеки път, когато видят служители на реда.

Регионалната префектура Оверн-Рона-Алпи обяви, че е арестувала седем души тази сутрин в по време на демонстрациите в Лион. "От тази сутрин Националната полиция е напълно мобилизирана за задържане, разпръскване и арестуване на враждебно настроени лица, участващи в диви протести", обяви префектурата.

Протестите ескалираха в Рен, където няколко автобуса бяха нападнати и след това подпалени, докато магистралата, по която пътуваха, беше блокирана от протестиращи.

Полицията се намеси, за да потуши пожарите и да разчисти пътя между Рен и Поатие.

В Гренобъл бяха издигнати няколко пътни блокади в 6 часа тази сутрин в центъра на града и на входовете му. Полицията се намеси в 6:45, за да разпръсне група от 150-200 протестиращи от булевард в центъра на града, използвайки сълзотворен газ. В същото време протестиращите запалиха палети и кофи за боклук, преди ситуацията да се нормализира около 7:45 ч. Блокадите на пътищата продължиха през цялата сутрин. В кампуса студенти блокираха и две университетски сгради и бяха бързо отстранени от охранителите. Няколко гимназии в Гренобъл също бяха блокирани от ученици тази сутрин.

В Марсилия тръгна протестно шествие, в което според Общата конфедерация на труда участват 80 000 демонстранти, но според според полицейската префектура Буш-дю-Рон те са 8000.

CHF CHF 1 2.09606
GBP GBP 1 2.25768
RON RON 10 3.85476
TRY TRY 100 4.03485
USD USD 1 1.66539