Учени: Бързите потоци информация променят морала на човек

Наука 14.04.2009 12:23

Средствата за масова информация, излъчващи в бърз ритъм новини, изместват моралните ориентири у хората. Това твърдят автори на изследване, резултатите от което са публикувани в списание Proceedings of the National Academy of Sciences. Учените са на мнение, че бързината на разпространяване на информацията чрез радио, телевизия и интернет не дава на хората нужното време за изработване на емоционална реакция в отговор на проявените от другите хора морални качества.

“Ние разделяме нещата на добри и лоши, като до голяма степен се опираме на пораждащото се у нас съчувствие или възхищение. Нашето изследване показва, че проявата на тази реакция, даваща ни възможността да определим хуманността на случилото се, изисква достатъчно време”, - отбелязва Хана Дамазио, участник в екипа, провел изследването. Тези чувства засягат същите базови нервни възли, които предизвикват у нас съчувствие към хора, показващи признаци на физическа болка, или пораждат у нас възхищение от физическите им възможности. За разлика от такива ситуации, в които сме способни да си изградим емоционална реакция за части от секундата обаче, ни е необходимо много повече време, за да изпитаме съжаление или възторг по отношение на моралните действия на другите.

Ако в същото време продължаваме да получаваме поток от нова информация, споменатите чувствата може изобщо да не изникнат у нас, което непременно ще даде отражение върху моралните критерии на човек.

“На това негативно влияние са особено податливи децата, чийто мозък все още се намира в етапа на развитие. По този начин при формирането на техния морал могат да окажат отрицателно влияние телевизионните новини и видео игрите, в които една сцена на насилие се сменя бързо от друга”. Това смята Мери Елен Имордино-Янг, водещ автор на изследването.

В своето изследване учените са предложили на група доброволци няколко истории, основани на реални събития, които трябвало да предизвикат у хората чувство на възхищение от моралните качества или физическите способности на други хора, както и ситуации, в които да се породи състрадание към хора, изпитващи морална или физическа болка. Изследването на активността на мозъка на доброволците с помощта на функционална магнеторезонансна томография показало, че възхищението към физическите способности и състраданието към физическа болка се изработват почти мълниеносно. За формирането на същите чувства, породени в отговор на истории за високо морални постъпки или морално страдание, са били необходими от шест до осем секунди.

Авторите на статията отбелязват, че веднъж възникнали, такива чувства на състрадание и възхищение продължават много по-дълго да доминират, отколкото емоционалните реакции в отговор на физическо превъзходство или болка. Това оказва влияние върху моралните ценности на отделния индивид. Учените казват в заключение, че средствата за масова информация би било добре да дават на хората време за изработването на адекватни реакции, в отговор на информацията за ситуациите, в които попадат други хора.

CHF CHF 1 2.09763
GBP GBP 1 2.25951
RON RON 10 3.85552
TRY TRY 100 4.16246
USD USD 1 1.67882