Тютюнът и оралният секс увеличават опасността от рак на устата

Наука 08.10.2014 15:18

Пушенето и оралният секс определено увеличават опасността от рак на устата и гърлото, причинявани от папиломавирус, който се предава по полов път, съобщи АФП.

Учени от университета "Джонс Хопкинс" установиха, че устните инфекции с папиломавирус HPV16 са по-чести сред хората, които пушат или дъвчат тютюн, или които неотдавна са консумирали тютюнев продукт. Този папиломавирус участва при 80 процента от раковите заболявания на гърлото, като се предава с фелацио. Раковите заболявания на устата са се увеличили с 225 процента в САЩ за 20 години.

"Оралният секс е много разпространен, но този вид рак е все още рядък", въпреки голямото увеличение на случаите в САЩ, подчерта един от авторите д-р Де Суса. Някои носители на вируса развиват рак, а други не, което показва, че за него допринася комбинация от фактори. /Дарик радио

CHF CHF 1 2.07868
GBP GBP 1 2.26369
RON RON 10 3.86688
TRY TRY 100 4.09752
USD USD 1 1.67423