Туристическите комплекси със заявки за станции за автоматично прогнозиране на времето

Наука 23.03.2007 13:03

Националният институт по метеорология и хидрология във Варна разполага със станция, която автоматично измерва температурата, влажността, количеството валежи и посоката на вятъра. Апаратът е достъпен, тъй като цената му е 3 000 лева. Много варненски общини и курортни комплекси вече са завили желание за монтиране на подобни станции. Чрез тях ще се създаде допълнително удобство за туристите и те ще бъдат запознати с прогнозите в хотелските си стаи. Апаратът е единствената новост във НИМХ-Варна от 150 години насам. Това съобщи зам.-директорът на института Иван Иванов на срещата в община Варна по повод отбелязването на Световния ден на метеорологията. Форумът бе открит от директорът на института в морската столица Радослава Манярова, която заяви, че това е денят в който светът благодари на хората, чиято професия е свързана с описването на елементите на живота на Земята – атмосфера, вода и почва, а данните са част от мозайката на глобалната картина за климата на планетата. Основната тема на форума бе “Полярна метеорология. Осмисляне на глобалното затопляне”.

По думите на Манярова Земята има два огромни климатика – полярните шапки на северния и южния полюс. Когато започне разтопяването на тези шапки се променя климата на планетата и затова полярната метеорология е много важна. Замърсяването на атмосферата и почвите допринасят за глобалното затопляне и ако продължаваме по същия начин Сървайвър вече няма да бъде само игра, каза Манярова. Тя обясни, че всяка година Световната метеорологична организация, в която членуват 181 страни, определя по една тема за разработки и тази година е избрано точно глобалното затопляне. Тъй както здравословното хранене и организирането на различни екопрограми се е превърнало в мода, опазването на планетата трябва също да бъде включено като тенденция. Най-големите замърсители на Земята са Северна Америка, на второ място се нарежда Европа, следвана от Източна Азия. По думите на Манярова различните природни стихии са вследствие на замърсяването на планетата. Според статистика 80 % от жертвите са от природни стихии. Манярова даде за пример Черно море. Тъй като то е затворено море за пречистването му са необходими 100 години, но замърсяването му продължава.

С доклад на тема “Усилване на парниковия ефект и изменение на климата” се представи и зам.-директорът на НИМХ-Варна Иван Иванов. Той съобщи, че от 1980 година е стартирала тенденцията към покачване на средните годишни температури с 1 градус. Според изнесените данни най-топлата година за целия свят е била 2005г, във Варна обаче най-горещо е било през 2001 година. Съгласно прогнозите, ако не се обърне внимание на опазването на планетата, глобалната температура на Земята до 2050 година ще се повиши с 2 градуса, която може да доведе до изменения в климата и природни стихии.

На форума присъства и делегация от 11 румънски метеоролози и климатолози, водени от директорът на метеорологичната станция в Констанца Димитро Сарафо. Залата бе препълнена и с ученици, с цел да бъдат приобщени към каузата за опазването на Земята. За всички участници бяха подготвени значки с призив “Обичайте планетата”. Форумът се преведе под егидата на градоначалника Кирил Йорданов и областния управител Петър Кандиларов, със съдействието на “Варнагаз”, Регионалния инспекторат по образование и ресорната общинска дирекция.

CHF CHF 1 2.10327
GBP GBP 1 2.25352
RON RON 10 3.85089
TRY TRY 100 4.1692
USD USD 1 1.67667