
Наука 17.09.2021 13:28 Снимка: ДНЕС+
The Times: Най-скъпите университетски дипломи в света са в Англия
Университетите са подложени на нов натиск за намаляване на таксите за обучение, като международни изследвания показват, че Англия има най-скъпите бакалавърски курсове в света, пише The Times, цитиран от агенция "Фокус". Проучване на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) посочва, че английските университети таксуват повече от публично финансираните институции във всяка друга държава, въпреки че студентите често са получавали по-ниски икономически ползи.
Изследването установи също, че таксите в Англия са се увеличили три пъти през последното десетилетие, по-бързо от където и да е другаде в развития свят.
Андреас Шлайхер, директор на групата по образование и умения каза, че университетите са изправени пред истинско предизвикателство да оправдаят толкова високите такси, когато много от тях все още изнасят лекции онлайн. Той допълни, че студентите са отишли в университета, за да „изпитат социалния живот на кампуса“, което предполага, че университетите могат да загубят студенти от далеч по-евтини доставчици на онлайн образование, освен ако не предложат нещо по-добро като съотношение цена/качество.
Университетите в Англия таксуват до 9 250 паунда годишно за бакалавърска степен, а чуждестранните студенти могат да плащат още повече. Шотландските студенти не плащат такси за обучение в Шотландия. Студентите от Северна Ирландия се възползват от по-ниския таван за обучение там и правителството на Уелс предлага безвъзмездни средства на студенти от Уелс.
Ограничението на таксите за обучение беше увеличено през 2012-13 г., като курсовете в Англия сега струват три пъти повече, отколкото през 2009-10 г./focus-news
Още по темата
![]() |
1 | 2.09921 |
![]() |
1 | 2.25456 |
![]() |
10 | 3.86009 |
![]() |
100 | 4.00136 |
![]() |
1 | 1.6523 |
Последни новини
- 21:11 Хороскоп за четвъртък, 18 септември 2025 г.
- 21:09 Лавров: Киев се опитва да саботира политическите усилия на САЩ за решаване на конфликта в Украйна
- 21:05 Чарлз III разговаря с Тръмп в двореца "Уиндзор", историческата официална визита започна
- 21:01 Теменужка Петкова: Асен Василев да не забравя, че през 2025-а плащаме негови стари сметки!
- 19:34 Турция въвежда задължителни психотестове преди сключване на брак
- 19:27 Хърватия вече има първата плаваща аптека
- 19:21 Лебедев: Руските сили нанесоха удар по завод, произвеждащ системи за насочване на ракети за ВСУ
- 19:13 Фридрих Мерц пред Бундестага: Путин изпитва търпимостта ни