Наука 29.01.2025 14:36 Снимка: ДНЕС+
Ще предизвика ли птичият грип пандемия при хората? Според учените - рискът нараства
Десет месеца след шокиращото откритие, че вирус, обикновено пренасян от диви птици, може лесно да заразява крави, поне 68 души в Северна Америка се раболяха от патогена, като един от тях почина.
Въпреки че много от инфекциите са били с леки симптоми, новопостъпващите данни показват, че варианти на вируса на птичия грип H5N1, които се разпространяват в Северна Америка, могат да предизвикат тежко заболяване и смърт особено когато се предават директно от птици на хора.
Вирусът също така се адаптира към нови гостоприемници — крави и други бозайници, което увеличава риска да предизвика пандемия при хората.
„Рискът се увеличава с времето — особено през последните няколко месеца, предвид отчетените случаи на тежки инфекции“, казва Сима Лакдавала, вирусолог в Медицинския факултет на Университета Емори в Атланта, Джорджия.
Миналата седмица, след встъпването в длъжност на президента на САЩ Доналд Тръмп, той обяви, че ще изтегли Съединените щати — където H5N1 циркулира сред млечни крави — от Световната здравна организация, агенцията, която координира глобалния отговор на здравни извънредни ситуации. Това предизвика тревога сред изследователите, които се притесняват за птичия грип.
В този контекст, Nature разговаря с експерти по инфекциозни заболявания, за да разбере как хората се разболяват от вируса и какви са шансовете за пандемия, причинена от птичия грип.
Зависи ли тежкото протичане на заболяването от това дали човекът е заразен от крава или от птица?
Има два основни варианта на H5N1, които изследователите наблюдават: единият, наречен B3.13, който се разпространява основно сред кравите; и другият, наречен D1.1, който се намира предимно при диви и домашни птици, включително кокошки, отглеждани за месо и яйца.
B3.13 се разпространява бързо сред говедата в Съединените щати, заразявайки над 900 стада в 16 щата, и е инфектирал и други животни като котки, скунксове и птици. Заразените крави и тяхното мляко съдържат високи нива на вируса, което улеснява предаването на патогена между животните и работниците на млечните ферми, където оборудването за доене може да разпръсква течности във въздуха.
Поне 40 души са се заразили от болни крави в Северна Америка, но в тези случаи вирусът е предизвикал само леки респираторни заболявания и конюнктивит. Поне 24 души са се разболели след контакт с болни птици, като 2 от тези инфекции, причинени от D1.1, са били тежки — един човек е бил в болница в продължение на месеци, а другият е починал.
"Данните са твърде недостатъчни, за да позволят на изследователите да определят дали един вариант на вируса е по-опасен от друг", казва Лакдавала.
Може ли тежкото протичане на инфекцията да зависи от това дали човек поглъща, или вдишва вируса?
Работниците в млечни ферми са уязвими към инфекция, защото по време на процеса на доене могат да вдишват въздушни частици от мляко и капчици мляко могат да се разпръснат в очите им.
Предполага се, че ако вирусът навлезе директно в белите дробове, може да предизвика тежка инфекция.
Още по темата
-
Мутации при първия тежък случай на птичи грип в САЩ
преди 1 месец
CHF | 1 | 2.084 |
GBP | 1 | 2.33705 |
RON | 10 | 3.92997 |
TRY | 100 | 5.2595 |
USD | 1 | 1.88787 |
Последни новини
- 16:12 Жилищното строителство във Варна през четвъртото тримесечие на 2024 г.
- 16:06 Орбан: Американското финансиране за НПО и медии трябва да бъде разкрито
- 15:58 "Ако не се разкарате, ви сваляме": Руски изтребители прогониха британски Typhoon, доближили Крим
- 15:51 Търсят се 200 000 работници за летния сезон у нас
- 15:42 14 дни след експлозията в къща в Банкя: Все още търсят единия собственик
- 15:36 Над 558 хил. винетки са купени през януари. Най-търсени са годишните
- 15:29 За 5 години имаме до 250% поскъпване на стоките от първа необходимост
- 15:21 Унгарският външен министър: Санкциите на Тръмп срещу МНС са абсолютно разбираеми