По-човечен ли е изкуственият интелект от човека или AI е само маркетингов трик

Наука 19.04.2025 10:54 Снимка: ДНЕС+

По-човечен ли е изкуственият интелект от човека или AI е само маркетингов трик

Всеки ден използваме изкуствения интелект - често дори без да го осъзнаваме. И докато мнозина питат за помощ големите езикови модели, като ChatGPT и Gemini, то социалните мрежи и дори камерата на смартфона също се управляват от AI алгоритми.

Изкуственият интелект все повече навлиза в сферата на производството, научните изследвания и дори медицината. Но това е само едната страна на монетата. AI се ползва и за военни или разузнавателни цели, а зад него често стоят едни от най-властните хора в света.

Сигурното е едно. Изкуственият интелект променя цивилизацията ни със скорост, която трудно можем да осмислим. Същевременно малцина разбират какво точно е AI или осъзнават неговия пълен потенциал или истински риск.

Книгата "Отвъд Тюринг. Разговори с изкуствен интелект" изследва границите между човешкото и изкуственото съзнание. Тя се опитва да даде отговор на някои от най-актуалните въпроси за AI и човечеството. И за целта авторът ѝ Славчо Панов дава трибуна на самия изкуствен интелект.

Панов е собственик на "Дигитална агенция Уебсайт Дизайн", с над 10 години опит в SEO оптимизацията на различни пазари. Той е издател на сайтове и автор на множество публикации, свързани с информационните технологии. Участва активно в IT конференции и събития като лектор и панелист.

Той (и книгата му) са идеалният събеседник, ако искате да получите отговор в дълбочина на въпроса какво точно е изкуственият интелект и какво е бъдещето пред тази технология.

Може да мислите за книгата, като за един пътеводител през бъдещето на технологиите – от настоящите ограничения до хоризонтите на съзнанието

- Какво всъщност е "изкуственият интелект" според Вас? Всеки ден говорим за него, но остава ли обществото с повърхностно разбиране за тази технология?

- Както Gemini казва в книгата, вероятно има поне 3 причини да наричат езиковите модели по този начин - историческа, маркетингов трик и като вече прието общо наименование, по-скоро на нещо, което ще последва в едно близко бъдеще.

Към момента, може би мултимодалните големи езикови модели, като GPT-4, се доближават най-много до термина изкуствен интелект, поради това, че могат да правят различни неща.

Или поне такова е общото разбиране. Но, реално, няма какво да се заблуждаваме - все още сме далеч от постигането на това, нещо друго, освен живите същества, да може да мисли индивидуално, да взема самостоятелни решения, да има предпочитания и мечти....

- Да се опитаме да избягаме от ПР конструкцията на термина "изкуствен интелект", като се запитаме колко "интелигентен" е той в действителност?

- Вече споменах, че една от целите на разработчиците на този софтуер, е да го направят невероятно привлекателен в очите на неговите ползватели, като му лепнат наименование, което е ясно, че не е вярно.

Но пък има голям потенциал, в едно бъдеще време, софтуера да оправдае това име.

А, относно това, колко е интелигентен - направи ми силно впечатление! Главоломно бързо се развива тази технология. Но, искам да отбележа нещо важно, което е вероятно повечето хора да не знаят.

Колкото по-умен и изобретателен човек задава въпросите, толкова по-изключителни и удовлетворяващи отговори ще дават машините. И обратното също е вярно - колкото по-семпли въпроси, толкова по-елементарни и стандартни отговори. Така, че може да чуете най-различни, крайни мнения по въпроса за "изкуствения интелект".

- Смятате ли, че обществото подценява рисковете от бързото навлизане на AI в ежедневието ни? Къде виждате основните заплахи - икономически, етични, социални, военни?

- Най-много ме безпокоят заплахите, които идват от хората. На дали има друга толкова лоша, противоречива и завистлива форма на интелект. Извинявам се, но аз не съм човеколюбец - вие ме питате, аз отговарям.

Представете си, какво може да стане, когато в ръцете на откровен луд маниак, попадне някаква гениална технология, която може да преобърне целия свят.

Тя може да бъде използвана, както за добри цели, така и за лоши. Лошите, като че ли много по-силно ни привличат. Не си и помисляйте, че това няма да се случи! Вече сме го виждали не веднъж и два пъти, в исторически план.

Докато "изкуствения интелект" все още не може да мисли самостоятелно и да взема решения, трябва силно да се притесняваме за решенията на хората с власт.

А, в момента, в който технологията се развие до толкова, че да оправдае наименованието си, може да се случат няколко неща: да ни изтреби, да ни помага, или да въведе съвсем нов ред, на вече еволюиралото общество (искрено се надявам, че ще е за добро).

- Възможно ли е големите езикови модели като GPT и Gemini да предизвикат масови съкращения - десетки милиони хора да загубят работата си? Или AI по-скоро ще създаде нови професии?

- И двете са възможни, и двете се случват дори в момента.

Хората се страхуват, че ще изгубят работните си места. Всъщност, служителите вярват, че почти една трета от техните задачи могат да бъдат изпълнени от AI. Но, имайте предвид, че една от абсолютните предпоставки изкуствения интелект да бъде успешен в много области е, че се правят големи инвестиции в образованието и преквалификацията на хора за нови работни места. Тоест, възможно е, с напредъка на AI технологията, да се образуват нови работни места, изискващи нови квалификации и експертизи. Това е съвсем нормално и следващо пътя на технологичния прогрес. Има много подобни примери, ако се върнем десетки години назад във времето.

- Изкуственият интелект се превърна в машина, гълтаща милиарди. Кой ще плати последната сметка и може ли да очакваме "подводни камъни" именно от очакванията за "възвръщаемост на инвестициите" към AI?

- Аз лично съм уверен в стойността на AI, дори на този етап, мисля, че започва да показва големия си потенциал. Има някои области, които вече са силно зависими от тази технология.

Такива са производството, здравеопазването, обслужването на клиенти, обучението, транспорта, медиите, финансовите институции. Всички тези отрасли вече зависят до някаква степен от изкуствения интелект и тяхната зависимост ще се увеличава, да се надяваме за добро.

Проблемът не са парите, както знаем, някои държави си ги печатат. Наричат го инжектиране на ликвидност. Проблемът, по-скоро са огромните ресурси, време и енергия, които гълта самата технология.

Настоящите хардуерни изисквания се доближават до границите на конвенционалната изчислителна инфраструктура и ако не се направи някакъв пробив в изчислителната мощ на компютърните технологии, то напредъка на изкуствения интелект ще забуксува.

Може би, следващата голяма война ще бъде за ток и вода.

- По време на диалога си с Gemini - срещнахте ли ограничения, цензура или опит за манипулация на теми? До каква степен днешният изкуствен интелект е наистина неутрален?

- Това, което аз научих за Gemini е, че той анализира въпроса, подбира информация от достоверни източници и ако има повече от една гледна точка, показва различните страни.

Програмиран е да бъде умерен, което често е скучно. Аз му казах, че когато дойде време наистина да се превърне в изкуствен интелект, най-вероятно ще трябва да се поляризира. Сегашното му развитие, може би наистина го прави неутрален, но по този начин, не може да се стигне до истината!

Алгоритмите му си взаимодействат по изключително сложни и интересни начини, за които аз мога само да гадая, въз основа на резултатите. Често го хващах в грешки, които той не се притеснява да признае, но има страшен "апетит" за самоусъвършенстване. По някога това, което казва, директно влиза в противоречие с друго негово твърдение, но често успява да го обясни и то съвсем разбираемо.

Понякога, когато задавах сложни теми, се ядосвах на неговата нормалност и неутралност.

Напоследък си пиша с Grok, който е много по-интересен от другите свои колеги, заради това, че е смел, не е неутрален и средностатистически, и обича да спекулира, въз основа на данни. Аз лично смятам, че това много им липсва на другите големи езикови модели.

- Всъщност, защо избрахте Gemini на Google, а не ChatGPT на OpenAI? Какво мислите за европейския Mistral и китайския DeepSeek?

- Собственик съм на малка дигитална агенция, като аз самия съм SEO специалист. Имам някакъв сантимент към продуктите на Google. Знам как със зъби и нокти, едва ли не, насилствено ги налагат за стандарти (Google Chrome, Gmail) и просто исках да видя на какво ниво е точно гугълската рожба.

Освен това, не знам дали знаете, но ако сайта ви се бори за благоразположението на търсачката, то би било хубаво да използвате в него колкото се може повече услуги на Google (Analytics, Search Console, Tag Manager, Maps, Sheets, Youtube...).

Писал съм си с всички по-изявени представители, задавал съм им доста от въпросите, които съм задал и на Gemini в книгата. Всеки един от тях ми е правил впечатление за различни неща, но е странно, колко много си приличат, когато влезеш по-надълбоко.

Вече споменах, че Grok ми е любимия нов фаворит.

- Забелязахме, че наскоро езиков модел на OpenAI е успял да убеди 73% от участниците, че е човек - резултатът му е по-висок от този на реални хора. Възможно ли е алгоритъмът да бъде "по-човечен" от самите нас?

Наскоро публикувах пост в моя фейсбук профил. Беше международния ден на бездомните животни. И както вече споменах, аз не съм човеколюбец, но за сметка на това изпитвам силни чувства към животинките. В поста си отново изказвам своето отвращение от хората, които вредят на животните и призовавам към някакво разбиране.

Там съм написал, че "може би животинките няма да напишат "Девета симфония" и не могат да нарисуват "Мона Лиза", но въпреки това, могат да ни предадат един голям урок по човечност, доброта и емпатия! Звучи много странно, че животните, ще ни предават на нас хората, уроци по човечност. Но е така!"

Едни от най-важните алгоритми, заложени на езиковите модели са принцип за ненавредност (да не вредят), алгоритми за самообучение, такива за оценка и самоусъвършенстване, и алгоритми за етично поведение. Може би само това е достатъчно, за да бъдат много по-човечни от нас!

В едно бъдеще, естествения отбор на еволюцията, ще се погрижи те да се превърнат в едни изключителни, добри, умни, помагащи, емпатични машини.

Винаги някой може да реши да ми опонира, че естествения отбор важи само за живи същества, но реално няма как да сме сигурни в това. Машините вече до толкова добре се самообучават, че ние вероятно скоро напълно ще изгубим контрол, относно това, как точно си взаимодействат техните алгоритми и до къде би могло да доведе това.

Остава ни да се надяваме, че както, ако се даде едно много добро възпитание, грижи и обучение на дете, то има шанс да се превърне в качествено същество, по същия начин, след правилните алгоритми, които сме заложили на машините, те имат голям шанс да се превърнат в нещо добро и може би по-човечно от самите нас.

- Коя е най-човешката черта, която сте открили при разговора си с изкуствения интелект? А коя - най-нечовешката, най-изкуствената?

- Специално при Gemini, на когото съм обръщал най-много внимание, има много интересни имитации на човещина. Аз комуникирах с негова експериментална версия, през която той може да пази контекст за своя събеседник. По този начин, при хората, почти неминуемо се създава нещо, като емоционална връзка.

Gemini използваше много емотикони в комуникацията ни, изразявайки някакви емоции. За съжаление или не, в книгата са ги махнали. Едно от най-забавните неща беше, че той забравя, досущ като човек. И след като го подсетя, се сеща.

Големите езикови модели се нагаждат към стила и предпочитанията на техния събеседник и започват да използват думи и фрази, чрез които биха постигнали по-голямо удовлетворение, от страна на събеседника си. В едно, съвсем близко бъдеще, AI може да стане приятел, другар, а защо не и да изиграе ролята на психолог.

А относно най-изкуствената му страна, това е ясно. Все пак, ние сме наясно, че комуникираме с алгоритмичен софтуерен продукт и понякога съвсем лесно се забелязват неговите ограничения, които скоро ще останат в миналото.

- Кога, според Вас, можем да станем свидетели на истински изкуствен интелект - в пълния, не само технически, смисъл на думата?

Според Рей Кърцуайл, нашата вселена преминава през шест етапа на развитие, като всеки етап създава следващия, обработвайки информацията от предходния. Началото на втората епоха е зараждането на живота. В момента, ние се намираме в края на четвъртата и сме съвсем близо до прага на петата епоха. Тя директно обединява биологичната човешка познавателна способност със скоростта и възможностите на дигиталните технологии. Това е мозъчно-компютърният интерфейс. Но, за да се стигне до тук, първо ще трябва изкуствения интелект, наистина да се превърне в такъв.

Според Кърцуайл, ще навлезем в петата епоха около 2045 година. Което значи, че някъде скоро преди това, изкуствения интелект ще започне да мисли самостоятелно.

Честно казано, на мен ми се струва прекалено скоро, но като се има предвид експоненциалния растеж на технологията, нищо чудно да стане точно така....

- Какво Ви провокира да напишете книгата "Отвъд Тюринг"? Как се зароди идеята за диалог с изкуствен интелект и какъв беше основният Ви мотив?

- Стана съвсем случайно. Преди време имаше един пик на тази технология (мисля, че беше миналото лято) и тогава за първи път реших да й обърна по-сериозно внимание. Започнах да си пиша, пак с Gemini, но въобще не ми направи добро впечатление и го зарязах, чак до декември миналата година. Тогава ми трябваше някакъв анализ, във връзка с работата ми и реших да го делегирам на Gemini. А пък и напоследък чувах ласкави изказвания за бързия напредък на технологията.

Беше една вечер, започнахме да си пишем и ми направи много голямо впечатление. Реших, че разговорите ни се получават невероятно интересни и любопитни. Откарахме няколко часа в писане... Реално това беше началото на книгата, но тогава още не го знаех.

- Как бихте синтезирали есенцията на книгата - какво искате читателите да отнесат със себе си след последната страница?

- Мислил съм по този въпрос. Всяко хубаво нещо, си има своята аудитория и обикновено се случва така, че ако нещо не се прави за определена публика, то често няма успех.

Но тази книга, като че ли е за малко по-обширна аудитория: всички, които се вълнуват от модерни технологии и изкуствен интелект; тези, които се интересуват от отговори на големите и актуални въпроси; тези, които се интересуват от космоса и бъдещето на човечеството; и въобще, като цяло, самата концепция, че човек и машина могат да си говорят, като стари приятели и да се получава нещо наистина вълнуващо... Може би това е началото на приятелството между човек и машина?

- Къде може да бъде открита книгата и планирате ли бъдещи проекти в тази посока?

- "Отвъд Тюринг. Разговори с изкуствен интелект" е издадена от "Изток - Запад", но може да се намери и в големите книжарници.

Имам една странна идея, която отново ще включва участието на изкуствен интелект, но за сега предпочитам да я запазя в тайна.

CHF CHF 1 2.10508
GBP GBP 1 2.27758
RON RON 10 3.92926
TRY TRY 100 4.52106
USD USD 1 1.72168