Откриха следи от борбата между праисторическите китове и акули

Наука 07.05.2009 17:27

Учените откриха необичайни вкаменени останки, свидетелстващи за борбата между праисторическите китове и гигантските бели акули, в пясъчниците край Писко, в Перу, се казва в статия, публикувана от палеонтолози в списание PALAIOS.

Находката, чиято възраст е 4 милиона години, беше открита от учени от Университета на Флорида в САЩ. Става дума за вкаменена долна челюст на кит, в която учените са открили заседнал зъб от акула. Китът не е оцелял след срещата с хищника.

Между впрочем авторите на статията правилно отбелязват, че китът към момента, когато е бил открит от акулата, може вече да е бил мъртъв – съвременните видове бели акули често се хранят с мърша. Учените така и не са успели да установят вида на кита. Със сигурност може да се твърди, че той е бил от вида мустакати китове.

Зъбът на акулата е бил от от петметрова голяма бяла акула кархародона. Подобни останки са били открити недалеч от костите на кита. Тази акула, както и съвременните й събратя, е достигала 5 метра, а в челюстта й е имало до 3 хиляди зъба.

Находката представлява голям интерес за палеонтолозите, тъй като свидетелства за отношенията между акули и китове. Подобни находки се срещат изключително рядко. Обикновено учените правят изводите си по следите върху костите на плячката, оставени от зъбите на големите хищници. /БГНЕС

CHF CHF 1 2.09763
GBP GBP 1 2.25951
RON RON 10 3.85552
TRY TRY 100 4.16246
USD USD 1 1.67882