Откриха 22 рисувани саркофага в тайна гробница в Египет

Наука 26.04.2026 13:33 Снимка: ДНЕС+

Откриха 22 рисувани саркофага в тайна гробница в Египет

Археолози са открили 22 рисувани саркофага в тайна гробница, издълбана в скала в района на Луксор, Египет.

Находката е направена близо до гробницата на древен египетски благородник и датира отпреди около 3500 години. В скритата камера са открити мумии, както и осем папирусови свитъка, част от които все още носят оригиналните си печати.

По-голямата част от погребаните са носели титлата „Певец на Амон“, което ги свързва с религиозния култ към храма в Карнак.

Според ръководителя на археологическата мисия д-р Афифи Рахим папирусите могат да предоставят ценна информация за периода, след като бъдат реставрирани и преведени.

Саркофазите са в увредено състояние и в момента се извършва спешна консервация, включваща укрепване на конструкциите и почистване на рисунките.

Египетските власти определиха откритието като значимо допълнение към богатото археологическо наследство на страната.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355