Наука 09.04.2021 08:46 Снимка: ДНЕС+
Ново изследване: Всеки трети с COVID-19 получава получава мозъчни или психически увреждания
Всеки трети, преболедувал COVID-19, получава мозъчни или психически увреждания в рамките на следващите шест месеца - това показва изследване, проведено сред над 230 000 души, съобщава Дойче веле.
Учените не знаят по какъв точно начин вирусът може да доведе до депресия и страхова невроза, но установяват, че тъкмо тези две диганози са най-разпространени сред общо 14-те психически и ментални отклонения, установени след прекаран COVID-19. По-рядко се регистрират инсулти, деменция и други неврологични смущения, но и тяхната честота е по-висока от обичайното, особено сред пациенти, преболедували тежко.
Новите данни, публикувани в много авторитетното медицинско списание "Lancet Psychiatry Journal", са базирани на здравните досиета на 236 379 пациенти, преболедували COVID-19, главно в САЩ. В 34 процента от случаите са диагностицирани неврологични или психически увреждания в рамките на шест месеца след заболяването. Този процент е много по-висок в сравнение с контролната група от хора, прекарали грип или сходни заболявания на дихателните пътища през същия период. Ето защо учените смятат, че COVID-19 оказва специфично въздействие върху човешкия мозък и човешката психика.
Авторите на изследването смятат, че пандемията ще доведе до вълна от психически и неврологични проблеми.
"За отделните пациент рискът от такива късни ефекти е минимален, но вредите за населението като цяло могат да бъдат сериозни", коментира Пол Харис, професор по психиатрия в Оксфорд и научен ръководител на екипа.
Неговият колега Макс Таке, също окфордски психиатър, уточнява, че изследователите досега не са успели да разберат биологичните и психологическите механизми на тези късни ефекти. Той настоява спешно да се инвестира в изучаване на феномена, за да може проблемите да бъдат предотвратявани или третирани по медицински път.
Най-често у пациентите се наблюдават страхови неврози (17 на сто) и емоционални смущения (при 14 процента), като тези две отклонения видимо не зависят от това дали пациентът е прекарал COVID-19 в тежка или в лека форма. Но сред пациентите с коронавирус, постъпили в интезивно отделение, 7 процента в рамките на шест месеца са получили инсулт, а при 2 на сто се диагностицира деменция. Независими експерти заявяват, че тези данни будят голяма тревога.
"Това изследване е много важно. То потвърждава отвъд всяко основателно съмнение, че COVID-19 в еднаква степен засяга мозъка и психиката на човека", посочва Саймън Уесли, ръководител на Факултета по психиатрия в авторитетния лондонски "Кингс Колидж".
"Последиците от COVID-19 за психическото здраве на пациента могат да бъдат сериозни", предупреждава и Лий Милиган, изпълнителен директор на благотворителната организация за подпомагане на психичното здраве "MQ"./Дойче веле
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 11:31 Последните мачове от Световното: Изненада и много голове
- 11:23 Лекар: Заболеваемостта от рак на дебелото черво сред хората под 50-годишна възраст у нас нараства
- 11:15 Проф. Христова: Няма риск от разпространение на ебола в Европа след първия случай във Франция
- 11:07 Цените на винетките скачат с 30% от 1 август, годишната за автомобил става 64,50 евро
- 10:59 Закриват на комисията по досиетата
- 10:51 Христо Гаджев положи клетва като депутат
- 10:43 В тежко състояние остава жената, пострадала при катастрофата на АМ „Тракия“
- 10:35 Земетресение от 6,9 по Рихтер разтърси и Япония