Наука 20.01.2025 10:33 Снимка: ДНЕС+
Най-горещата година досега доведе до преждевременно постигане на целта за глобално затопляне от 1,5C
Продължаваме да отразяваме потвърждението от редица глобални набори от данни, че 2024 г. е била най-горещата година в историята и първата, през която е бил надхвърлен прагът от 1,5C за една година.
Блумбърг пише: "Затоплянето на Земята е надхвърлило 1,5C на годишна база за първи път през 2024 г., според трите основни агенции за наука за климата. Това е най-силното доказателство досега, че страните не успяват да постигнат целта на Парижкото споразумение за ограничаване на глобалното затопляне до това ниво като средна стойност за десетилетията.
Целта от Париж за задържане на температурата под 1,5C "е непостижима", заяви ученият Робърт Роде в изявление, публикувано от Бъркли Ърт, една от групите, които водят рекордите. Светът може да надхвърли тази до голяма степен символична граница в рамките на пет или десет години, каза Роде. Въпреки това "все още са необходими спешни действия за ограничаване на предизвиканото от човека изменение на климата", добави той.
Два набора от данни показват годишно затопляне от 1,6C или повече: Berkeley Earth (1,62C) и Службата на ЕС за климатични промени Copernicus (1,60C). Метрологичната служба на Обединеното кралство установи затопляне от 1,53C. Две американски агенции излязоха с резултати малко под 1,5C - NASA (1,47C) и NOAA (1,46C).
Според Ръсел Воуз, ръководител на службата за мониторинг на околната среда на NOAA, всички научни групи казват едно и също, въпреки че имат отделни методологии и скромни разлики в резултатите. Не бих се замислял за тези различия - каза той."
Гардиън цитира д-р Гавин Шмидт, старши научен сътрудник по въпросите на климата в НАСА: "Всички групи са съгласни, че независимо от начина, по който събират данните, няма съмнение. Дългосрочните тенденции са много ясни."
Той цитира Шмидт, според когото нивата на глобално затопляне тласкат човечеството отвъд историческия му опит с климата на Земята: "В перспектива, температурите по време на топлите периоди на Земята преди три милиона години - когато морското равнище е било с десетки метри по-високо от днешното - са били само с около 3C по-високи от прединдустриалните нива.
Само за 150 години сме на половината път към топлината на плиоцена." Вестник "Ню Йорк Таймс" публикува новина под заглавие: "Навлезли сме в нова ера": как изменението на климата увеличава броя на бедствията. Екстремните метеорологични явления - смъртоносни горещи вълни, наводнения, пожари и урагани - са последици от затоплянето на планетата, твърдят учените." (Вижте последния тримесечен анализ на Carbon Brief за състоянието на климата за всички подробности и редица графики.)
Отделно от това BBC News казва, че "емблематичното изображение на глобалните температури е актуализирано, за да представи средната глобална температура за 2024 г.".
Материалът продължава: "Професор Ед Хокинс от Университета в Рединг, който е създал диаграмата на климатичните ивици, заяви, че цифрата е "сурово напомняне", че има още много работа за справяне с изменението на климата". Хокинс е написал статия за Conversation, озаглавена: "Моята нова тъмночервена климатична ивица за 2024 г. показва, че това е най-горещата година досега".
Още по темата
CHF | 1 | 2.08156 |
GBP | 1 | 2.3511 |
RON | 10 | 3.92982 |
TRY | 100 | 5.26392 |
USD | 1 | 1.89243 |
Последни новини
- 08:49 След кървавия инцидент в центъра на София: Експерти с коментар за мерките за психичното здраве
- 08:41 Поставиха първата доза от лекарството за ботулизъм на най-тежко пострадалата жена
- 08:33 Народното събрание съди петима ексдепутати, не си платили сметките във ведомствените жилища
- 22:33 Трансджендър-опера, тор за опиумен мак и храна за "Ал Кайда". Белият дом с обвинения към USAID
- 22:24 10 станаха жертвите на стрелбата в училище за възрастни в Швеция
- 21:57 Хороскоп за сряда, 5 февруари 2025 г.
- 19:29 На 13 февруари организират бойкот на търговските вериги и у нас
- 19:15 Установиха изтичане на отпадни води в река Дунав заради запушена шахта