НАСА ще направи нов опит да изстреля совалката Атлантис

Наука 08.09.2006 11:34

НАСА ще се опита да изстреля совалката "Атлантис", след като предвиденото за 6 септември изстрелване бе отложено за пореден път поради технически проблем. Окончателното решение за изстрелването на совалката беше взето на съвещание на специалисти от НАСА. Совалката "Атлантис" ще бъде готова за полет при хубаво време в 17:41 часа българско време. Проблемът беше открит малко преди да започне зареждането на совалката с гориво, в една от трите бордови установки, които захранват с електроенергия кораба.

Два старта на совалката бяха отменени заради гръмотевична буря и тропическия ураган „Ернесто". Тогава "Атлантис" беше скрита в хангар, за да не я поразят бурните ветрове. Имаше и опасения, че мълнията, ударила площадката за изстрелване може да е повредила совалката. Поради тази причина ръководителите на американската космическа агенция са поискали повече време, за да проверят дали ударилата стартовата площадка от светкавица е причинила някакви щети.

НАСА реши да не заменя неизправния генератор, защото това би забавило изстрелването с няколко седмици. Според представител на американското космическо ведомство изстрелването с дефектиралия генератор представлява минимален риск.

Мисията на „Атлантис" е да продължи с конструирането на Международната космическа станция (МКС), което бе спряно заради катастрофата на „Колумбия" през 2003 г. Тя трябва да продължи 11 дни. Екипажът на совалката ще достави и монтира П3 и П4 конструкция, струващи над 300 милиона евро, 17-тонен сегмент от „гръбнака" на космическата станция. Той включва голямо количество соларни модули и гигантска въртяща се "точка", която ще им позволи да бъдат насочени към Слънцето.

Соларният модул ще е вторият от четирите, чиято обща дължина ще достигне 73 метра и ще произвеждат мощност за захранване на три научни лаборатории и две стаи, в които ще се живее. Това ще увеличи двойно способността за генериране на енергия от Слънцето. Половината от строежа на космическата станция трябва да бъде завършен през 2010 г.

Изграждането на МКС се оценява на 100 милиарда долара. То започна през 1998 г. с руския контролен модул "Заря", изведен в открития Космос от ракетата "Протон". Малко по-късно совалката "Индевър" закара и американския модул "Юнити", който свързва жилищните и работните зони на станцията. Първият екипаж, който пристигна през октомври 2000 г. с ракетата "Союз", включваше астронавта Бил Шепърд и руските космонавти Юрий Гидзенко и Сергей Крикальов.

Мисията полага началото на т. нар. „космически проект на хилядолетието". По него си сътрудничат 16 държави: Русия, САЩ, Канада, Япония, Бразилия и 11 от членовете на Европейската космическа агенция (ESA). /Bulgarian Post

CHF CHF 1 2.10327
GBP GBP 1 2.25352
RON RON 10 3.85089
TRY TRY 100 4.1692
USD USD 1 1.67667