Наука 04.10.2024 13:49 Снимка: БТА, Евелина Митрева
Намерената мраморна глава в Големия канал е от статуята, открита по-рано в Хераклея Синтика
Намерената мраморна глава при разкопки в Големия канал е липсващата глава на втората мраморна статуя, която археолозите откриха при разкопки в античен град Хераклея Синтика това лято.
Това стана известно вчера по време на транспортирането на находката в Историческия музей в Петрич. Ръководителят на разкопките проф. д-р Людмил Вагалински направи проверка на място и установи съответствието.

Втората мраморна статуя намерена в античен град Хераклея Синтика вече е в Историческия музей в Петрич. Вчера тя беше успешно транспортирана. Снимка: Кореспондент на БТА в Петрич Евелина Митрева

Ръководителят на разкопките проф. Вагалински установи на място, че главата, която беше намерена няколко дни след статуята е от част нея. Снимка: Кореспондент на БТА в Петрич Евелина Митрева
Проверихме на място главата, която намерихме на цели шест метра от тялото, незнайно защо така са я поставили, но тя пасна и вече сме 100% сигурни, че тази глава е на това тяло, каза за БТА Вагалински.
Той посочи, че намерената статуя е по-късна от първата, която беше открита при разкопки в началото на юли, с около 150 години.

"Статуята е пострадала в древността, дясното бедро е силно спукано, те са го подсилили с три железни щифта, но тези щифтове са престояли дълго време под земята и не мога да разчитам, че са в добро състояние, затова няма да я изправяме в музея сега.
Реставраторите ще я проверят, преносимият рентген отново ще провери тази пукнатина и тогава ще решим как да продължим", каза още ръководителят на разкопките.













Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:08 Хороскоп за неделя, 22 февруари 2026 г.
- 19:36 Ограничено движение по Е-79 между Видин, Монтана и Враца
- 19:26 Виктор Димчев: Служебни министри лъжат за „Петрохан“, прикриват сектантски скандал
- 19:15 Кметът на Бистрица: Поискал съм охрана от Районна прокуратура
- 19:09 Призови награди от "Оскарите" в кикбокса за СК БОИЛ за 2025 година
- 19:05 Гигантски рядък 228-каратов диамант бе открит в Русия (СНИМКИ)
- 18:54 Фицо заплаши да спре доставките на ток за Украйна заради петрола за Словакия
- 18:42 Локо (Пловдив) не успя да пречупи десет "соколи"