Многоклетъчните организми са се появили 100 милиона години по-рано, отколкото се смяташе

Наука 05.02.2009 13:49

Многоклетъчните организми са се появили на Земята 100 милиона години по-рано, отколкото се смяташе досега, твърдят учени в статия за списание Nature. Те са открили доказателство за твърденията си – голямо количество биологични молекули в пластове на солни отлагания, намиращи се на територията на днешен южен Оман.

Находката се отнася към неопротоерозойската ера, продължила между един милиард и 542 милиона години назад във времето. Именно през този период на планетата са настъпили най-значимите климатични изменения и са се формирали многоклетъчните организми. Група, водена от Гордън Лав – изследовател от Калифорнийския университет, изучава утаечни скални образци в южната част на Оман. Те са се образували преди най-голямото в историята на земята Маринойско заледяване (преди 635 милиона години), когато ледниците са достигнали до екватора на планетата.

Учените открили в тези утаечни слоеве голямо количество молекули 24-изопропилхолестини – въглеводордни останки от биологичните молекули стероли, които са “изработвани” от морските гъби демоспонгий, които пък са представители на класа на най-примитивните животни. Към този клас, например, се отнасят също и кораловите полипи. Находката позволява на учените да предположат, че в крайбрежните води на океан от Криогенния период на Неопротерозойската ера вече е имало достатъчно кислород, необходим за живота на първите многоклетъчни организми. Това е със 100 милиона години по-рано от Кембрийския “демографски взрив”, когато на Земята се появяват първите представители на голяма част от съвременните животински видове.

Авторите обаче отбелязват, че тепърва предстои с точност да се установи, дали първите многоклетъчни са се появили преди Стертовия ледников период преди 750-700 милиона години, който е предшественик на Маринойския.

CHF CHF 1 2.09718
GBP GBP 1 2.25456
RON RON 10 3.85773
TRY TRY 100 4.1355
USD USD 1 1.67179