Микропластмасите заразяват облаците и влияят на времето

Наука 12.11.2024 13:56 Снимка: ДНЕС+

Микропластмасите заразяват облаците и влияят на времето

Те може да правят бурите по-редки, но и по-силни

Микропластмасите буквално могат да променят времето навън. Изследователи от Пенсилванския университет са открили доказателства, че микропластмасите могат да участват в образуването на ледени кристали, около които се формират дъждовните капки, като неволно "сеят" облаците, предава Futurism.

Публикувано в списание Environmental Science and Technology: Air, това ново лабораторно проучване включва поставянето на четири различни вида микропластмаси — полиетилен с ниска плътност (LDPE), полипропилен (PP), поливинилхлорид (PVC) и полиетилентерефталат (PET) — в малки капчици вода, които бавно се охлаждат, за да се наблюдава как влияят на процеса на замръзване.

Резултатите? Капките с микропластмаси в тях образували ледени кристали при температура между -12 и -7 градуса по Целзий, което е по-висока температура в сравнение с тази на капки без микропластмаси. Това показва, че ледени кристали, водещи до дъжд, могат да се образуват при по-топли условия, когато в атмосферата има такива неорганични частици.

Какво значи това? Микропластмасите могат да променят начина, по който се формира дъждът, и с това потенциално да влияят на климатичните модели.

Обилни дъждове

Микропластмасите продължават да бъдат откривани навсякъде, където учените ги потърсят - от човешкото тяло до археологически находки. Това ново изследване може да помогне да разберем по-добре тези вредни частици и как те сякаш са навсякъде.

"През последните две десетилетия изследвания върху микропластмасите, учените откриват, че те са навсякъде, така че това е още едно парче от пъзела," казва проф. Мириам Фрийдман, ръководител на изследването от Пенсилванския университет.

Както обяснява Фрийдман, атмосферните микропластмаси могат да направят така, че да вали по-малко, но когато това се случи - дъждът да е по-интензивен.

"В замърсена среда с много повече аерозолни частици, като микропластмасите, водата се разпределя между повече частици, като се образуват по-малки капчици около всяка от тях," обяснява тя. "Когато има повече капки, има по-малко дъжд, но тъй като капките падат само когато станат достатъчно големи, в облака се събира повече вода преди капките да са достатъчно големи, за да паднат. В резултат, когато завали, дъждът е по-силен."

Макар че това не е първото проучване, което предполага наличието на микропластмаси в облаците, това изследване предлага по-силни доказателства, че те може би променят времето към по-лошо.

"Сега е ясно, че трябва да разберем по-добре как те взаимодействат с климатичната система," казва Фрийдман, "защото показахме, че процесът на формиране на облаци може да бъде задействан от микропластмасите."

CHF CHF 1 2.08533
GBP GBP 1 2.34475
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.35527
USD USD 1 1.84009