Наука 03.12.2021 10:28 Снимка: ДНЕС+
Мегакомета в Слънчевата система е започнала да отделя отровен газ
Проучване на астрономи от университета на Мериленд, САЩ, разкрива подробности за кометата Бернардинели-Бернщайн (C/2014 UN271), която след 10 години ще "приближи" Земята, пише в. "Дейли мейл", цитиран от БТА.
Бернардинели-Бернщайн, която носи името на откривателите си, е наречена "мегакомета", тъй като е 100 пъти по-голяма от обикновените. Диаметърът й е 100 километра, докато този на други комети е не повече от километър. Масата й е 1 милион пъти по-голяма.
Смята се, че C/2014 UN271 е най-голямата комета, известна на човечеството. За титлата претендира и Сарабат, известна и като кометата на 1729 г. Тя е най-ярката, наблюдавана някога, и се допуска, че е и най-голямата, но размерът й не е документиран. За науката остава неизвестно дали Сарабат ще се завърне някога или ще бъде изхвърлена от Слънчевата система.
Кометата Бернардинели-Бернщайн - гигантска ледена топка, е идентифицирана по-рано през 2021 г. Подобно на други комети, когато приближава към Слънцето, C/2014 UN271 започва да се изпарява и над повърхността й се формира обвивка от газообразен лед и прах (кома). Тя е сред най-отдалечените комети с активна кома.
Според последните наблюдения обаче, Бернардинели-Бернщайн не отделя водна пара, а въглероден оксид - потенциално отровен и смъртоносен за човека газ.
Понастоящем мегакометата се намира на разстояние 2,9 милиарда километра от Слънцето, но постепенно се приближава към него. През март 2014 г. Бернардинели-Бернщайн се е намирала в орбитата на Нептун, а до декември 2022 г. ще достигне тази на Уран.
През януари 2031 г. мегакометата ще прелети на най-близко разстояние до Земята - на около 1,5 милиарда километра от нашата планета. За щастие "близкото й прелитане" не представлява опасност за човечеството./БТА
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 22:12 Хороскоп за понеделник, 23 март 2026 г.
- 19:26 Провал! Израелската система за ПРО не успя да прехване иранските ракети над Димона
- 19:14 Лондон: Няма доказателства, че Иран насочва ракети срещу Европа
- 19:03 Йотова към проф. Герджиков: Вие сте от хората, които ни показвате как да храним добрия вълк в нас
- 18:52 Първа в ЕС: Словения ограничи зареждането на гориво до 50 литра
- 18:42 Бенямин Нетаняху обеща да "атакува поединично" всеки един ирански лидер
- 18:30 Политолог: Руските сили създават плацдарм за пряко настъпление към Киев
- 18:19 Иран обяви, че е ударил летище "Бен Гурион"