
Наука 26.02.2021 09:31 Снимка: ДНЕС+
Марс, марсоходът Perseverance и впечатляващите нови кадри от Червената планета
Миналата седмица, на 19 февруари, марсоходът Perseverance на NASA кацна успешно на повърхността на Червената планета. Минути след това изпрати до Земята и първите снимки от района, в който се намира. Те бяха черно-бели, но няколко дни по-късно вече разполагаме с невиждани досега кадри.
Първата панорамна снимка на Марс вече е факт. Тя е сглобена от 142 други по-малки, направени от Пърси (както викат на галено на марсохода) и дава 360-градусова картина на неравната повърхност край пресъхналото езеро Джезеро, където се предполага, че преди хиляди години е имало река и вода.
Подобни кадри за нас може да са зрелищни и истински любопитни, но за учените са много повече.
Те, заедно с всички проби и изследвания, които марсоходът ще направи в следващите месеци, ще сглобят общата картинка за ситуацията на Червената планета и ще дадат отговор не само дали там е имало живот, а и дали е възможно ние, хората, да се съществуваме при тези условия./lifestyle.bg
Още по темата
![]() |
1 | 2.09493 |
![]() |
1 | 2.25951 |
![]() |
10 | 3.86306 |
![]() |
100 | 4.01142 |
![]() |
1 | 1.6565 |
Последни новини
- 21:37 Хороскоп за сряда, 17 септември 2025 г.
- 21:30 Украинец пуснал дрона във Варшава, полски Ф-16 ударил пенсионерската къща
- 21:24 Робърт Редфорд почина на 89 години
- 21:21 Никола Цолов ще кара във Формула 2 през следващия сезон
- 19:34 Държавите от ЕС се споразумяха за мерки за връщане на разселените украинци след войната
- 19:26 Комисия на ООН: Израел извършва геноцид в ивицата Газа
- 19:21 Година и половина условно за мъж, участвал в група за разпространение на наркотици
- 19:18 Русия удари логистичен център в Киевска област