
Наука 08.09.2023 17:49 Снимка: ДНЕС+
Кост на Хомо сапиенс е открита в пещера във Франция, обитавана от неандерталци преди 40 000 г.
Учени са идентифицирали кост на бебе от вида Хомо сапиенс в пещера във Франция, за която са смятали, че е била обитавана единствено от неандерталци преди повече от 40 000 години, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Находката хвърля нова светлина върху връзките между първите съвременни хора в Западна Европа и техните древни братовчеди от вече изчезнал вид.
Откритието е изненада за палеоантрополога Брюно Морей от Националния център за научни изследвания (CNRS), който ръководи проучването, публикувано в сп. "Сайнътфик рипортс".
Специалистът по неандерталците - изчезнала човешка линия, населявала Евразия много преди появата на Хомо сапиенс - работи по инвентаризацията на човешки вкаменелости, изкопани между 1949 и 1963 г. в пещерата на Рен в Бургундия-Франш Конте.
На обекта, открит от археолога Андре Льороа-Гуран, е намерена богата колекция от оръдия на труда и човешки останки, приписвани на неандерталците, свързани със занаятчийска традиция, известна като шателперонска култура (приблизително между 45 000 и 41 000 години преди Христа).
Докато преглежда 64-те вкаменелости, съхранявани в Националния музей на праисторията в Дордон, Брюно Морей се натъква на кост, която не прилича на никоя друга. Костта е илиум - тазова кост на новородено бебе с размер на монета от две евро. Морфологичната разлика веднага се набива на очи. "На мига разбрах, че това не е кост на неандерталско бебе", казва Морей.
Разликата потвърждава и съавторката на изследването Жулиет Анрион от университета на Бордо. Тя отбелязва, че при Хомо сапиенс и неандерталците се наблюдават морфологични различия в почти всички кости на скелета, както при бебета, така и при възрастни.
Направен триизмерен "морфометричен" анализ на малката кост, сравнен с два добре запазени неандерталски илиума, потвърждава, че тя е на
анатомично модерен човек, макар и все още различен от днешните хора.
"Това е първият случай, в който съвременен човек е открит в обект, свързан с шателперонска култура", казва Брюно Морей, допълвайки, че илиумът и костите на неандерталците произхождат от един и същ археологически слой.
Шателперонската култура, наречена на "пещерата на феите", открита в Шателперон, се характеризира със специфична техника за изработване на оръдия на труда и украшения.
Идентифицирана на няколко места във Франция и Северна Испания, шателперонската култура се появява по време на период на упадък на неандерталските популации и разширяване на първите групи Хомо сапиенс в Западна Евразия.
Откриването на различна кост в пещерата на Рен повдига въпроса за потенциалните контакти между тези две биологично различни човешки общества.
Учените предлагат различни хипотези, като например за смесени групи, съжителстващи на едно и също място и споделящи една и съща култура. Възможно е също те да са се редували в обитаването на пещерата в период от няколко хиляди години.
"Откритието хвърля светлина върху пристигането на съвременния човек в Западна Европа. Резултатите от изследването показват, че историята на заселването през този период може да е по-сложна, отколкото се смяташе досега", казва Брюно Морей.
Изследователите не изключват възможността да разкопаят пещерата отново в търсене на нови кости.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09628 |
![]() |
1 | 2.2729 |
![]() |
10 | 3.86215 |
![]() |
100 | 4.18394 |
![]() |
1 | 1.66383 |
Последни новини
- 00:38 Хороскоп за четвъртък, 3 юли 2025 г.
- 19:34 Принц Уилям е притеснен за съпругата на баща си. Камила не спирала да пие
- 19:25 23-ма поставени отпаднаха още в първия кръг на "Уимбълдън"
- 19:18 Община Сатовча влезе в рекордите на "Гинес" с близо 1000 чешми
- 19:18 Руските въоръжени сили изпращат бронирани влакове за снабдяване на армейски части в Донбас
- 19:11 В Северна Македония се обидиха на еврокомисаря Марта Кос
- 19:03 Зверев: Вече не изпитвам радост от живота, трябва ми терапевт
- 18:55 Пациентска организация: Има достатъчно пари в НЗОК - над 9 млрд. лв., но не се разпределят правилно