Наука 06.06.2024 19:09 Снимка: ДНЕС+
Китайският лунен апарат "Чанъе-6" прехвърли взетите проби в модула на орбита
Очаква се събраните от обратната страна на Луната материали да кацнат в Китай на 25 юни
Китайският апарат "Чанъе-6" прехвърли взетите лунни проби в модула на орбита, който ще ги върне на Земята, съобщават Ройтерс и БТА, позовавайки се на Синхуа.
След като е получил пробите, апаратът ще потегли към Земята. Очаква се да се спусне в северния автономен регион на Китай Вътрешна Монголия на 25 юни.
Мисията "Чанъе-6" се състои орбитален, спускаем, подемен модули и такъв за връщане. Спускаемият и подемният модули се спуснаха в целевия район на обратната страна на Луната на 2 юни. Подемният излетя със събраните проби на 4 юни.
Мисията се смята за крайъгълен камък в амбициозната космическа програма на страната. Ако завърши успешно, това ще е първият път, когато почвени и скални проби от обратната страна на Луната се връщат на Земята.
Това е шестата лунна мисия на Китай от 2007 г.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.11899 |
GBP
|
1 | 2.25378 |
RON
|
10 | 3.84718 |
TRY
|
100 | 4.01514 |
USD
|
1 | 1.68504 |
Последни новини
- 23:50 Хороскоп за сряда, 22 октомври 2025 г.
- 19:35 Китайските пристанища се задръстиха от търговски кораби
- 19:27 Тейлър Суифт иска "всички" на сватбата си, но без Блейк Лайвли
- 19:19 21 години затвор за нападателя, прострелял словашкия премиер Роберт Фицо
- 19:11 Испания възобнови дългогодишните дебати в ЕС за смяната на лятното часово време
- 19:04 Членове на Св. Синод около митрополит Николай се опитват да направят епископ скандалния Дионисий
- 18:56 Никита Михалков на юбилея си: Западното кино губи позиции, защото спря да търси смисъла
- 18:49 Китай държи Запада в ръцете си, има редкоземни запаси и индустриален капацитет за десетилетия напред