
Наука 07.09.2024 12:44 Снимка: ДНЕС+
Китай планира мисия до Марс, за да понесе проби на Земята
Досега нито една държава или компания не е успяла да постигне това
Китай планира да изстреля космическа мисия след около четири години, за да донесе проби от Марс на Земята, което ще бъде първият подобен опит в света, предаде ДПА.
Досега нито една държава или компания не е успяла да постигне това. Проби от Червената планета са взимани и данни са изпращани на Земята, но досега не е връщан материал.
За мисията "Тянвън-3" ще бъдат изстреляни отделно две ракети носители "Лонг марч 5", отбелязва ДПА.
"Тъй като Марс е много по-далеч от Луната, ограничените възможности за транспорт на сегашните ни ракети означава, че са необходими две изстрелвания, за да се осъществи мисията за връщане на пробите", заяви пред агенция Синхуа Лю Цзичжун, работещ по проекта, на конференция в Хъфей, Източен Китай.
През 2020 г. Китай изпрати марсоход до Червената планета в рамките на мисията "Тянвън-1", припомня ДПА.
Този път учените искат да търсят живот там и да вземат проби от повърхността и въздуха, както и да направят дълбоко сондиране, отбелязва ДПА.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09493 |
![]() |
1 | 2.25951 |
![]() |
10 | 3.86306 |
![]() |
100 | 4.01142 |
![]() |
1 | 1.6565 |
Последни новини
- 19:34 Турция въвежда задължителни психотестове преди сключване на брак
- 19:27 Хърватия вече има първата плаваща аптека
- 19:21 Лебедев: Руските сили нанесоха удар по завод, произвеждащ системи за насочване на ракети за ВСУ
- 19:13 Фридрих Мерц пред Бундестага: Путин изпитва търпимостта ни
- 19:06 Русия намалява доставките на петрол след украинските атаки по тръбопроводи и рафинерии
- 18:59 Овечкин на 40: Последният танц на една съвременна спортна икона
- 18:52 Полша проведе първи бойни стрелби с ракети „Пейтриът“ по време на учението „Железен защитник“
- 18:45 Кукли с размерите на дете карат шофьорите да намаляват на ул. "Гурко", където беше убит Филип Арсов