Използването на флуорид в питейната вода може да намалява IQ при децата

Наука 22.08.2024 13:07 Снимка: ДНЕС+

Използването на флуорид в питейната вода може да намалява IQ при децата

Американски правителствен доклад твърди, че този ефект може да се наблюдава, когато дозата на химикала е в два пъти по-висока концентрация от препоръчителната

Доклад на американското правителство, който се очаква да предизвика дебати, стига до заключението, че флуоридът в питейната вода, когато е в два пъти по-висока концентрация от препоръчителната, е свързан с по-ниско IQ при децата, пише Асошиейтед Прес.

Докладът, базиран на анализ на вече публикувани изследвания, отбелязва за първи път, че федерална агенция е установила — с "умерена увереност" — връзка между по-високите нива на излагане на флуорид и по-ниското IQ при децата.

Въпреки че докладът не е предназначен да оценява здравните ефекти на флуорида в питейната вода сам по себе си, той представлява значимо признание за потенциалния неврологичен риск от високите нива на флуорид.

Според Центровете за контрол и превенция на заболяванията на САЩ (CDC), флуоридът укрепва зъбите и намалява кариесите, като възстановява минерали, загубени по време на нормално износване. Добавянето на ниски нива на флуорид в питейната вода отдавна се счита за едно от най-големите постижения в общественото здраве през миналия век.

"Смятам, че този доклад е от съществено значение за разбирането ни на този риск", каза Ашли Малин, изследовател от Университета на Флорида, която е изучавала въздействието на по-високите нива на флуорид при бременни жени върху техните деца. Тя го нарече най-строго проведеното изследване от този вид.

Дългоочакваният доклад, публикуван в сряда, идва от Националната програма по токсикология, част от Министерството на здравеопазването и социалните услуги на САЩ. Той обобщава преглед на изследвания, проведени в Канада, Китай, Индия, Иран, Пакистан и Мексико, които заключават, че пиенето на вода с повече от 1,5 милиграма флуорид на литър е последователно свързано с по-ниски IQ при децата.

Докладът не се опитва да определи точно колко IQ точки могат да бъдат загубени при различни нива на излагане на флуорид. Но някои от изследванията, разгледани в доклада, предполагат, че IQ е бил с 2 до 5 точки по-нисък при деца, изложени на по-високи нива на флуорид.

От 2015 година, федералните здравни служби препоръчват ниво на флуорид във водата от 0,7 милиграма на литър, като през петте десетилетия преди това препоръчителният горен лимит е бил 1,2. Световната здравна организация е определила безопасен лимит за флуорида в питейната вода от 1,5 милиграма на литър.

Докладът посочва, че около 0,6% от населението на САЩ — около 1,9 милиона души — живеят в райони с водоснабдителни системи, където естествените нива на флуорид са 1,5 милиграма или по-високи.

"Заключенията от този доклад повдигат въпроси за това как тези хора могат да бъдат защитени и какво е най-разумното решение", каза Малин.

324-страничният доклад не достига до заключение относно рисковете от по-ниски нива на флуорид, като посочва, че са необходими повече изследвания. Той също така не отговаря на въпроса какви могат да бъдат ефектите на високите нива на флуорид върху възрастните.

Американската стоматологична асоциация, която подкрепя флуорирането на водата, е била критична към по-ранни версии на новия анализ и изследванията на Малин. Попитана за коментар, говорителка на организацията отговори по електронна поща късно в сряда следобед, че експертите на асоциацията все още преглеждат доклада.

Флуоридът е минерал, който съществува естествено във водата и почвата. Преди около 80 години учените открили, че хората, чиито водоизточници естествено съдържат повече флуорид, също имат по-малко кариеси, което предизвикало кампания за по-широкото използване на флуорид за по-добро дентално здраве.

През 1945 г. Гранд Рапидс, Мичиган, станал първият американски град, който започнал да добавя флуорид в питейната вода. През 1950 г. федералните власти подкрепили флуорирането на водата като мярка за предотвратяване на кариес и продължили да го промотират дори след като на пазара се появили пасти за зъби с флуорид няколко години по-късно. Въпреки че флуоридът може да се приема от различни източници, пиенето на вода е основният източник за американците, твърдят изследователи.

През 2015 г. властите намалили препоръчаните нива на флуорид във водата, за да се справят с дентално състояние, наречено флуороза, което може да предизвика петна по зъбите и ставало все по-често срещано при децата в САЩ.

Отделно, Агенцията за защита на околната среда поддържа дългогодишно изискване, че водоснабдителните системи не могат да съдържат повече от 4 милиграма флуорид на литър вода. Този стандарт е предназначен да предотврати скелетна флуороза, потенциално инвалидизиращо разстройство, което води до отслабване на костите, скованост и болка.

Но все повече и повече изследвания започват да сочат към различен проблем, предполагайки връзка между по-високите нива на флуорид и развитието на мозъка. Изследователите се чудят какво е въздействието върху развиващите се плодове и малки деца, които може да приемат вода чрез бебешка формула. Проучвания с животни показали, че флуоридът може да повлияе на функцията на нервните клетки в мозъчните области, отговорни за ученето, паметта, изпълнителната функция и поведението.

През 2006 г. Националният изследователски съвет, частна неправителствена организация във Вашингтон, заявила, че ограничени доказателства от Китай сочат неврологични ефекти при хора, изложени на високи нива на флуорид. Съветът призовал за повече изследвания върху ефекта на флуорида върху интелигентността.

След като последващите изследвания продължили да повдигат въпроси, през 2016 г. Националната програма по токсикология започнала работа върху преглед на наличните изследвания, който може да даде насоки дали са необходими нови мерки за ограничаване на флуорида.

Имало е по-ранни чернови, но окончателният документ е бил задържан многократно. В един момент комисия от експерти заявила, че наличните изследвания не подкрепят заключенията на по-ранна версия на черновата.

"Тъй като флуоридът е толкова важна тема за обществеността и за здравните служители, беше изключително важно да направим всичко възможно, за да представим точната наука", каза Рик Войчик, директор на Националната програма по токсикология, в изявление.

Малин заяви, че е логично бременните жени да намалят приема си на флуорид, не само от водата, но и от определени видове чай. Тя също така предложи да се обмисли дали е необходимо съдържанието на флуорид да бъде посочвано върху етикетите на напитките.

CHF CHF 1 2.07713
GBP GBP 1 2.32505
RON RON 10 3.92989
TRY TRY 100 5.17894
USD USD 1 1.76408