Наука 12.03.2024 19:28 Снимка: ДНЕС+

Илон Мъск: Starship ще се върти за изкуствена гравитация

"Дори малък гравитационен вектор е по-добър от никакъв"

SpaceX се подготвя за третия си опит да изведе своя масивен космически кораб Starship в орбита. В скорошна актуализация компанията дори намекна за възможно изстрелване на 14 март.

Междувременно главният изпълнителен директор на SpaceX Илон Мъск вече обмисля бъдещето пред ракетата, като си представя какво би било да пътуваш на борда на космическия кораб чак до Марс.

"Starship ще има малко завъртане по пътя към Марс", отговори Мъск, след като основателят на Id Software Джон Кармак предложи SpaceX да се опита да завърти своята совалка за астронавти Dragon, за да тества въртящата се гравитация. "Дори малък гравитационен вектор е по-добър от никакъв."

Концепцията за изкуствена гравитация, използваща инерционната сила на въртящ се космически кораб, съществува от повече от век.

Учените са открили, че прекарването на продължителни периоди от време в микрогравитация може да бъде вредно за човешкото здраве, включително загуба на костна плътност и "свързан с космическите полети невроокуларен синдром", които са промени във формата на окото, които могат да повлияят на зрението.

Създаването на изкуствена гравитация чрез въртене обаче крие други рискове.

Първо, космически кораб трябва да е доста голям, за да се върти с разумна скорост, за да генерира достатъчно центробежна сила. Най-общо казано, колкото по-малък е радиусът на неговата ъглова скорост, толкова по-бързо трябва да се върти, за да постигне еквивалента на гравитационната сила върху земната повърхност или 1g.

След това има проблем с астронавтите, които се разболяват от движение поради цялото въртене, както посочва Wired.

Ефектите от гравитацията може също да се различават между краката и главата на астронавта, което може да доведе до сериозни здравословни проблеми.

Както отбеляза докторът по астрофизика Питър Хейг в отговора си на туита на Мъск, има алтернатива на това един Starship да се върти около собствената си ос.

"Защо не ги изпратим по двойки и не ги въртим един около друг? Така може да получи дълъг радиус"

Въпреки че Мъск не отговори директно на Хейг, той предположи още през 2021 г., че SpaceX вече обмисля тази възможност.

След това има проблем с надеждното улавяне на енергия от Слънцето. Космическият YouTuber Маркъс Хаус посочи, че въртящ се Starship би превърнал поддържането на "крио температури" и наличието на "слънчеви клетки, насочени в правилната посока" в "голямо предизвикателство".

Като оставим настрана проблемите с дизайна, SpaceX не е сам в желанието си да превърне идеята на научната фантастика в реалност.

Други компании като Airbus също проучват въртящи се космически станции в орбитата на Земята, за да осигурят изкуствена гравитация за астронавтите. През 2021 г. НАСА и Blue Origin също обявиха нова инициатива за изследване на концепцията, използвайки бързо въртяща се капсула.

Но покриването на милионите мили между Земята и Марс е много различна задача, която идва със собствен набор от предизвикателства.

За да бъде ясно, SpaceX все още е на много години от изпращането на своя Starship до Марс. Космическият кораб все още не е достигнал орбита и експлодира зрелищно по време на първите си два опита.

CHF CHF 1 2.00413
GBP GBP 1 2.2865
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.64706
USD USD 1 1.82822