
Наука 09.09.2024 15:00 Снимка: ДНЕС+
Египетски археолог поде кампания за връщане на бюста на царица Нефертити от музей в Берлин
Видният египетски археолог и бивш министър по въпросите на паметниците на културата Захи Хауас събира подписи под петиция за връщането в страната на фараонския бюст на царица Нефертити от Новия музей в Берлин, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Произведението на древноегипетското изкуство е открито в Тел ел-Амарна, на около 300 км южно от Кайро, през 1912 г. от германска археологическа мисия, която през следващата година го изпраща в Берлин.
Амарна за кратко е столица на съпруга на Нефертити - фараон Ехнатон от 18-ата династия, който управлява до около 1335 г. пр.н.е., припомня Ройтерс.
Владетелят е известен с това, че насърчава поклонението пред бог Атон, изключвайки другите древноегипетски божества. Управлението му довежда и до радикална промяна в египетското изкуство.
В петицията си Хауас иска връщането на бюста, като твърди, че той е бил изнесен от Египет незаконно след откриването му, отбелязва Ройтерс.
"Обявяваме, че Египет - това е националният комитет, не е правителствен комитет - иска връщането на бюста на Нефертити", заяви архелогът.
"Това, от което се нуждая от всички, е да отидете на моя уебсайт... и да се подпишете - един подпис, за да покажете, че бихте искали този бюст да се върне", каза той, цитиран от Ройтерс.
Захи Хауас отбеляза, че не призовава за репатриране на артефакти, изнесени законно от Египет. Кампанията му е насочена към връщането на "три основни красиви предмета" - бюстът на Нефертити, Розетският камък и Дендерският зодиак, информира Ройтерс.
Агенцията не е открила за коментар представител на музея в Берлин.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09763 |
![]() |
1 | 2.2774 |
![]() |
10 | 3.85476 |
![]() |
100 | 4.15529 |
![]() |
1 | 1.65608 |
Последни новини
- 16:34 Археолог твърди, че е открил останките от Атлантида край бреговете на Испания
- 16:31 Срещу карането в аварийните ленти: Започва полицейска акция
- 16:26 Листопадът в АПС продължава! И Мюмюн Мюмюн напусна групата на Доган
- 16:21 СГП: Твърденията на депутата от ДБ Кристина Петкова за БПЦ са неверни и манипулативни
- 16:18 ГЕРБ отговори на Асен Василев: Няма да има дупки в бюджета
- 16:14 Европейската комисия одобри изменения План за възстановяване и устойчивост на България
- 16:11 Германският канцлер не изключва изпращането на ракети Taurus на Украйна
- 16:03 Проф. Пенчо Пенчев: Нито чудо, нито апокалипсис ще дойде с еврото