Доц.д-р Бони Петрунова: Добротица е ползвал отровния пръстен като оръжие

Наука 23.08.2013 22:58

"Уникален пръстен! Някъде около 4 грама. Чист бронз! През ХIV век бронзът е бил по-скъп от златото, а най-ценено е било среброто."

Това разказа за "24 часа" известната археоложка доц. д-р Бони Петрунова - зам.-директор на Националния археологически институт с музей при БАН по повод интересното откритие в Каварна.

Там във вторник ръководеният от нея екип намери пръстен, в който се оказа, че има кухина. Категорично той е мъжки и не може да става дума за нещо, което да е просто модна приумица - да се постави там примерно гранула с кондензиран парфюм, категорична е Петрунова - изключителна познавачка на Българското Средновековие и мистиката на накитите.

Петрунова е убедена, че в този пръстен се е слагала отрова - има достатъчно примери от средновековието. Ако някой иска да предизвика бавна смърт на врага си, просто прибавя в кухината прашинките от смъртоностното вещество и тръгва да налива чаша вино на врага си, представяйки се като любезен домакин. Но в един момент отпуска кутрето си, което затиска дупката в пръстена. И в напитката се посипва отровата... Власт, власт...

Според Петрунова в крепостта Калиакра са се разигравали невероятни драми. Уви, изключително опитния дипломат Добротица не случва на потомък. Бащата харесва венецианците, а синът - генуезците. И тогава влиза в сила коварният пръстен. Който не е от нашата "партия", получава прашинките отрова. Те са били така изчислени, че врагът да си отиде от този свят часове след като се е възползвал от гостоприемството на домакина с пръстена... По това време Калиакра е столицата на Добруджанското деспотство. Историци и рицари говорят за три Българии, едната от които е управлявана именно от Калиакра.

Невероятна е била враждата между изключителния Добротица - привлекателен синеок мъж, и отрочето му, което се предава на турците и става техен васал. Иванко дори отравя собствения си зет - сина на император Йоан V Палеолог - Михаил Палеолог. Кани го на гости и после хладанокръвно го ликвидира. Ама му бил зет! Какво от това? Въобще владетелят на Дръсър (днешна Силистра) не си е поплювал с това да бъде номер 1.

Пръстенът е изработен по древна технология. През специални дупчици - все едно "перфорирано сирене", се е леел металът. Част от него е ставал на конци, друг се е обработвал на филигран. Извивавал се е като халка, а са се ползвали и капчици метал, което е видно и от находката в Калиакра - така наречената "гранулация".
Бони Петрунова обеща да разкаже специално за "24 часа" още за символиката на древните бижута и за историята на Добротица и Иванко, за която е написала книга. /24chasa.bg


CHF CHF 1 2.08466
GBP GBP 1 2.27971
RON RON 10 3.92958
TRY TRY 100 4.47481
USD USD 1 1.71339