
Наука 04.06.2025 19:06 Снимка: Getty Images
Dawn Aerospace ще продава космически самолети директно на клиенти
На теория дори България може да купи бройка от космическия самолет
Dawn Aerospace изглежда иска да играе с "големите играчи", след като обяви, че ще продава своя космически самолет директно на клиенти - по начина, по който производителите на пътнически самолети предлагат самолетите си.
Това предполага значителна промяна в бизнес моделите за космически изстрелвания.
В момента секторът на космическите изстрелвания е до голяма степен вертикален - компанията, която строи и оперира ракетите, притежава и контролира кога и какво ще бъде изстреляно. Така се управлява индустрията още от 60-те години, когато започнаха да се изстрелват комерсиални товари. Но това може да се промени, ако плановете на Dawn Aerospace успеят.
Настоящата ситуация е все едно Boeing и Airbus не само да произвеждат самолети, но и да контролират целия пътнически и товарен въздушен трафик. Това донякъде наподобява железниците, които функционират като "естествен монопол", тъй като е почти невъзможно да има конкуриращи се железници на едно и също място - няма толкова много маршрути за поставяне на релси. Но в небето няма такива ограничения - то е като океаните, общо достояние на човечеството.
Затова производителите на самолети продават продукцията си на правителства, частни компании и дори частни лица, които могат да ги използват според закона. Същото се отнася и за космоса - той принадлежи на всички, в рамките на международното право.
Въпреки това, зараждащата се комерсиална космическа индустрия още не е направила следващата логична крачка: след като ракетите и космическите самолети стават многократни за ползване, защо компаниите да не започнат просто да ги продават, както се продават самолети или кораби?
Именно това стои зад решението на Dawn Aerospace да започне да приема поръчки за своя безпилотен космически самолет Aurora.
Aurora не е конкурент на гигантски ракети като Starship на SpaceX или New Glenn на Blue Origin. Тя достига само до ръба на космоса - на височина от 100 км и скорост до Мах 3.5 - и може да носи товар до 10 кг, благодарение на своя хибриден ракетен двигател с течно и твърдо гориво. Но може да излита от обикновени писти, да осигурява до 3 минути безтегловност и да се подготвя за следващ полет само за 4 часа. Максималният ѝ обсег по земя е 130 км.
Компанията планира да продава Aurora директно на клиенти на цена около 30 милиона долара за брой, като първите доставки се очакват през 2027 г.
Клиентите ще могат да я използват по собствено желание, с какъвто товар и от всяка съвместима локация, включително за многократни полети на ден. Приложенията включват военни мисии, радиоразузнаване, наблюдение, хиперзвукови тестове, морски патрул, атмосферни и биологични изследвания, тестване на полупроводници и други научни цели.
Освен че ще бъде първата компания на този нов пазар, Dawn Aerospace има потенциал да предложи и поддръжка и услуги след продажбата - както правят производителите на самолети, при които услугите често носят повече приходи от самата продажба.
Подобна промяна в собствеността и контрола върху космическите самолети може да понижи цената за достъп до космоса и да позволи на по-малки компании и държави да навлязат в сектора. На теория дори България може да купи бройка от космическия самолет.
Това може да се окаже аналогично на прехода от мейнфрейм компютри към персонални компютри през 70-те години, което доведе до технологичен бум.
"За първи път клиентите имат възможност да притежават самолет, способен да достигне ръба на космоса", каза Стефан Пауъл, главен изпълнителен директор на Dawn Aerospace. "Aurora е революционна платформа за правителства, космодруми и нови оператори на космически самолети".
Още по темата
![]() |
1 | 2.09336 |
![]() |
1 | 2.24421 |
![]() |
10 | 3.85712 |
![]() |
100 | 4.11361 |
![]() |
1 | 1.66823 |
Последни новини
- 20:43 Хороскоп за събота, 26 юли 2025 г.
- 20:41 Атомен крайцер №1 в света: "Адмирал Нахимов" е отново на вода след 26 г. основен ремонт
- 20:38 Официално: Делян Пеевски е единственият лидер на ДПС
- 20:37 Колко калории има в салатата на Стела Николова от ПП-ДБ?
- 19:25 Томислав Дончев в Самоков: България може да участва в стратегически отбранителни проекти
- 19:16 Властите в Сърбия затвориха ресторанта на Емир Кустурица. Режисьорът: Награда от Вучич
- 19:08 След 1000 дни на власт Джорджа Мелони блесна на корицата на "Тайм"
- 19:00 Турски медии: Рамзан Кадиров едва не се удавил по време на почивка в Бодрум