Антидепресантите засягат потентността на мъжа

Наука 29.09.2008 11:19

Мъжете, които се лекуват с антидепресанти, имат намалена репродуктивна способност, информира БГНЕС, позовавайки се на Puls. В Медицинския институт Корнуел, екип от лекари са провели клинично изпитване относно ефекта от петседмичното приложение на антидепресант от групата на инхибиторите на обратния захват на серотонина. Преди и след лечението е изследвана спермата на участниците.

След продължителното приложение на препарата, морфологията и подвивността на сперматозоидите е била нормална, но са установени промени на ниво ДНК.

Чупливостта на хромозомите се е увеличила от 13,8 процента на 30,3. Подобно ниво на чупливостта се асоциира с намалена жизнеспособността на ембриона.

Екипът ще представи изследванията си на срещата на Американската асоциация по репродуктивна медицина в Сан Франциско, Калифорния, през ноември.

GlaxoSmithKline, фирмата производител на медикамента, изследван в проучването, е готова да защитава безопасността на продукта си.

CHF CHF 1 2.08755
GBP GBP 1 2.2437
RON RON 10 3.85324
TRY TRY 100 4.1453
USD USD 1 1.68548