Американска сонда каца на луната след седмица

Наука 16.02.2024 13:22 Снимка: ДНЕС+

Американска сонда каца на луната след седмица

Прилуняването трябва по план да се осъществи на 300 км от Южния полюс на Луната

Още една частна американска компания ще направи опит за кацане на Луната, след като лунният спускаем апарат на конкурентна фирма пропусна целта си и се върна, за да изгори в земната атмосфера преди месец, съобщава АП, цитирана от БТА.

НАСА, основният спонсор с научно оборудване на борда, се надява на успешно прилуняване идната седмица, тъй като се стреми да даде тласък на лунната програма преди мисиите с астронавти.

Ракетата "Фалкън 9" на "Спейс Екс" излетя посред нощ от космическия център "Кенеди" на НАСА и изпрати лунния спускаем апарат "Нова-Си" (Nova-C) на "Интюитив машинс" на път към Луната, отдалечена на 370 000 км.

Спускаемият модул приличаше на впечатляващо бижу с форма на шестлъчева звезда - всеки лъч е крак, докато успешно се отделяше от последната степен на ракетата носител и се отдалечаваше в черната пустота, оставяйки синята Земя далеч назад.

Ако всичко върви добре, опитът за кацане ще се осъществи на 22 февруари, след един ден в лунна орбита.

Само пет държави - САЩ, СССР, Китай, Индия и Япония, са осъществили кацане на Луната, а нито една частна компания все още не го е направила. САЩ не са се завръщали на лунната повърхност, откакто програмата "Аполо" приключи преди повече от пет десетилетия.

"Имаше много безсънни нощи, за да се подготвим за това", каза съоснователят и главен изпълнителен директор на "Интюитив машинс" Стив Олтимъс преди полета.

Базираната в Хюстън компания има за цел да приземи своя шесткрак спускаем апарат с височина 4,3 м само на 300 км от Южния полюс на Луната, което е равносилно на кацане в Антарктида на Земята. Този регион - пълен с коварни кратери и скали, но потенциално богат на замръзнала вода, е мястото, където НАСА планира да приземи астронавти по-късно това десетилетие. Космическата агенция обяви, че шестте навигационни и технически експеримента на спускаемия модул могат да помогнат за улесняване на бъдещата визита.

Първият апарат на НАСА за комерсиална мисия на Луната - спускаемият модул "Перигрин" на "Астроботик Текнолъджи", аварира малко след старта в началото на януари. Спукан резервоар за гориво и масивен теч накараха космическия кораб да заобиколи Луната и да се върне в земната атмосфера 10 дни след изстрелването, където се разпадна и изгоря над Тихия океан.

Други апарати стигнаха до Луната, но се разбиха.

Спускаемият апарат на израелска организация с нестопанска цел "Берешит" се разби през 2019 г. Миналата година компания от Токио видя как нейният спускаем модул се разбива в Луната, последван от руско неуспешно кацане.

Само САЩ са изпращали астронавти на Луната, като Джийн Чернан и Харисън Шмит от "Аполо 17" приключват програмата през декември 1972 г. Това е краят на американските кацания на Луната до краткотрайния опит на "Астроботик" миналия месец.

"Интюитив машинс" нарече неофициално своя спускаем апарат на името на героя от "Одисея" на Омир.

"С божията помощ, Одисее, да тръгваме да творим история", каза при старта Трент Мартин, вицепрезидент на отдела за космически системи.

НАСА плаща на "Интюитив машинс" 118 млн. долара, за да закара последния си набор от експерименти на Луната. Компанията също така привлече свои клиенти, сред които фирмата за спортно облекло Columbia Sportswear, която тества на спускаемия модул метална материя за яке като топлоизолатор, и скулпторът Джеф Кунс, който изпраща на Луната 125 миниатюрни фигурки в прозрачен куб.

Спускаемият апарат носи и камерата "Игълкам" на Университета по аеронавтика "Ембри-Ридъл", която ще прави снимки на модула по време на прилуняването им.

Космическият апарат ще прекрати работата си след една седмица на повърхността.

CHF CHF 1 1.9984
GBP GBP 1 2.28811
RON RON 10 3.93061
TRY TRY 100 5.63567
USD USD 1 1.82481