Мултимедия 04.01.2025 14:37 Снимка: ДНЕС+
Шоу за смелчаци: До върха на най-голямата градска джунгла в света (ВИДЕО)
Изкачване на планина в центъра на оживен метрополис? Това е напълно възможно - потърсете Националния парк Тижука в Рио де Жанейро
Макар че градът е известен с емблематичните си плажове и извисяващата се статуя на Христос Спасителя, той предлага невероятна възможност за градски туризъм, който всъщност се усеща на един свят разстояние от шумния метрополис. В пищните предели на Националния парк Тижука - най-голямата градска гора в света - се намира Пико да Тижука, най-високата точка на града с височина 1021 метра.
Тижука не е типична гора. За пръв път е защитена през 1861 г. - десетилетие преди САЩ да създадат първия си национален парк - Тижука е забележителна 40-километрова част от атлантическата дъждовна гора, някога огромен биом, простиращ се на 1 милион квадратни километра от бразилското крайбрежие. Но вековете на европейска колонизация, започнала през XVI в., са нанесли тежки поражения - огромни площи гори са изсечени за плантации за захарна тръстика и кафе, а дървесината е добита от дървосекачи. Днес са останали едва 15 % от тази първоначална площ.
В Рио де Жанейро загубата на Атлантическата гора през следващите 200 години оказва опустошително въздействие, като реките, които поддържат младото селище, пресъхват и заплашват града със суша. През XIX в. обаче император Педро II подема смела инициатива за възстановяване на гората, като премества фермерите и част от жителите на града, върху някогашните горски площи, както и назначава работна ръка, която да положи основите на познатия днес Национален парк Тижука.
Това обаче е струвало ужасно скъпо - поробените африканци са били принудени да засадят над 100 000 дървета и макар че усилията за залесяване са били успешни, важно е да се признае тъмната глава от историята, която ги е улеснила. Всъщност именно шестима поробени, на име Елеутерио, Константино, Мануел, Матеус, Леополдо и Мария, са засадили всички тези дървета в гората Тижука от 1861 до 1887 г. - нека запомним имената им!
Освен това завръщането на гората не е пълно възстановяване на екосистемата, тъй като много от животинските видове, които някога са виреели в първоначалната Атлантическа гора, все още отсъстват от Тижука днес. Въпреки това походът до Пико да Тижука предлага поглед към забележителен пример за човешка намеса във възстановяването на околната среда.
Преди да достигнете върха и да се насладите на спиращата дъха панорама, ще трябва да преодолеете поредица от стръмни стълби, издълбани директно в склона на планината. Тези стълби, известни с плашещия си наклон и впечатляващата си височина, служат като врата към най-зашеметяващата гледка към тропическата гора Тижука. Те са точно 117 на брой и са снабдени със здрав железен парапет, който улеснява изкачването. Въпреки дължината си и наклона на стената, по която се изкачва, пътеката е добре поддържана и осигурява безопасен път до върха.
Изкачването може да постави на изпитание издръжливостта ви, но наградата на върха е несравнима. След като сте покорили стълбите, ще ви посрещне панорамна гледка към Рио де Жанейро, включваща емблематични забележителности като Христос Спасителя, планината Захарната глава и стадиона Маракана. Под вас се простира гората Тижука, която предлага поглед към сърцето на този градски оазис.
Да, панорамата наистина си заслужава усилията. Само не забравяйте да дойдете подготвени с добри обувки за ходене и жажда за изследване!
Още по темата
CHF | 1 | 2.08912 |
GBP | 1 | 2.35662 |
RON | 10 | 3.93116 |
TRY | 100 | 5.3695 |
USD | 1 | 1.89905 |
Последни новини
- 15:02 Възможно правителство на хоризонта: Крайната десница в Австрия на среща с президента
- 14:56 Вижте какви тоалети избраха звездите за червения килим на "Златен глобус"
- 14:49 Арестуваха 77-годишен за побой над приятелката си
- 14:45 Деца са изнасилвани във Великобритания, а властите блокират разследванията срещу насилниците
- 14:41 Храни, които е добре да консумираме, ако сме пушачи
- 14:34 Иван Стамболов-Сула: Истинският елит идва. Може да се преодолее
- 14:26 Липса на диагностика и инвестиции води до масови аварии с тока?
- 14:17 Атанас Запрянов: Тази година ще имаме 8 обучени пилоти за F-16