Мултимедия 03.01.2025 12:40 Снимка: ДНЕС+
Подземен туризъм: Mетро като галерия в Ташкент
За разлика от другите популярни сред туристите градове в Узбекистан Ташкент няма древни забележителности, но има метро, което ще ви погълне и няма да ви пусне на повърхността
Представете си, че се возите в метрото и само един поглед през прозореца на влака ви е достатъчен, за да поискате да слезете на следващата метростанция - въпреки че изобщо не е вашата.
Има няколко града в света, които имат в списъка с туристическите си забележителности метростанции. Ташкент, столицата на Узбекистан, е един от тях. За разлика от другите популярни сред туристите градове в Узбекистан като Бухара, Хива или Самарканд, Ташкент няма древни забележителности, но столицата има метро, което ще ви погълне и няма да ви пусне на повърхността в продължение на часове заради неповторимите си изящно украсени метростанции, коя от коя по-красиви.
Освен че са като подземна музейна разходка, метростанциите имат и друго преимущество - спасяват ви от жегата през лятото и от студа през зимата.
Ташкент е първият град в Централна Азия, който се сдобива с метро. Строителството му започва през 1968 г., а първата му линия започва да превозва пътници през 1977 г., като поводът е в синхрон с тогавашната парадигма - честване на 60-годишнината от основаването на СССР. До 2023 г. в града има 50 функциониращи метростанции, като някои определено се открояват.
Гранит, мрамор, алабастър, стъкло, керамика - не са пестени нито материали, нито въображение при декорирането на метростанциите. Светлината също играе специална роля - на някои станции ви кара да се чувствате все едно сте празнично украсена бална зала, а в други - сякаш сте в тайнствени катакомби. От някои метростанции висят изящни полилеи от тавана, а други приличат на декор за кино фантастика. В някои висят портрети на известни личности, а други разказват приказки от Пътя на коприната.
Най-известните метростанции в Ташкент
Метростанция "Беруни" е впечатляваща с мраморния си покрив и висящите от тавана кристални полилеи. Носи името на средновековния мултидисциплинарен учен Бируни. Кристални полилеи има и на станция "Тинчлик". "Гафур Гулом" носи името на узбекски поет и писател и е запомняща се с тюркоазените си гранитни колони и цветните си артистични керамични пана. "Алишер Навой" е връзката между синята и червената линия на метрото и е една от най-красивите станции в Ташкент. Куполите ѝ са украсени в духа на джамиите и медресетата от епохата на Пътя на коприната, които ще видите в цял Узбекистан. Преминаването през станция "Космонавтлар" е като разходка в космически център. "Чилонзор" е украсена с керамични пана и гигантски златисти полилеи.
"Пахтакор" в превод означава "Берач на памук" и стените ѝ са украсени със стилизирани изображения на цъфнал памук. Футуристичните лампи и столове на "Бодомзор" ще провокират въображението ви.
И накрая няколко съвета. Изберете по-спокоен период извън час пик, за да е по-приятно и за вас, и за другите пътници в метрото. Доскоро снимането в метростанциите беше забранено, но вече официално можете да правите снимки.
Още по темата
CHF | 1 | 2.08912 |
GBP | 1 | 2.35662 |
RON | 10 | 3.93116 |
TRY | 100 | 5.3695 |
USD | 1 | 1.89905 |
Последни новини
- 11:12 N-tv: Новите сирийски власти замазаха Бербок на снимки в социалните мрежи
- 11:11 И в „Аспарухово“ отбелязват Богоявление с ритуал по вадене на Светия кръст от морето
- 11:10 Шеста жертва почина след нападението на коледния базар в Германия
- 11:07 Виктория Томова загуби първия си мач за 2025
- 10:59 Панелните жилища - все по-търсени и все по-скъпи
- 10:51 Баба даде голяма сума пари в найлонов плик на ало измамници
- 10:42 Мъж шофира през Слънчев бряг с 3,57 промила
- 10:36 Отстраниха осем органа на жена с рядък вид рак