ЕС и Свят 08.11.2025 12:06 Снимка: ДНЕС+
Пийт Хегсет: Американските войски ще останат разположени в Румъния
Общо около 85 000 американски войници са дислоцирани в Европа
Американските войски ще останат разположени в Румъния, но ще има някои промени в начина, по който САЩ извършват ротацията на войниците. Това заяви шефът на Пентагона Пийт Хегсет пред репортери в петък, предава Нова тв.
Около 85 000 американски войници са разположени в Европа, 20 000 от които са дошли като подкрепление след мащабната руска инвазия в Украйна на 24 февруари 2022 г., според американското министерство на отбраната.
В края на октомври Букурещ обяви, че САЩ ще намалят военното си присъствие на източния фланг на Европа.
"Преразпределянето на американските сили е резултат от новите приоритети на президентската администрация, обявени през февруари", подчерта румънското министерство на отбраната в съобщение.
"Това решение взема предвид и факта, че НАТО засили присъствието и дейността си на източния фланг", добавиха от ведомството тогава.
Още по темата
-
-
-
Русия предприема мащабно военно разширяване по границата с НАТО
преди 1 седмица
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 22:40 Хороскоп за неделя, 28 юни 2028 г.
- 19:35 Водачът на "Хизбула": Против съм споразумението между Израел и Ливан
- 19:24 Около 7 млн. души са засегнати от земетресението във Венецуела
- 19:14 Катастрофа на Макс Верстапен прати Джордж Ръсел на първа позиция в Австрия
- 19:03 Румен Радев: Предстои ми среща с Александър Вучич
- 18:52 Част от американските военни самолети отлетяха от столичното летище, останалите – до дни
- 18:41 Василев: Как пък веднъж не направиха "техническа грешка" да дадат повече пари за майчински и детски
- 18:30 Опустошителна буря остави хиляди на тъмно в Нова Зеландия (ВИДЕО)