Мултимедия 15.07.2024 15:58 Снимка: ДНЕС+
Огромен подземен град в Италия крие тайни и мистерии
Градската легенда за "кухата планина" се оказва вярна. Удивителният лабиринт е открит случайно след свлачище през 70-те години на миналия век
Спомняте ли си историята на огромния подземен град Деринкую в Турция, който местен жител открил случайно, след като съборил стена в мазето си? Или не по-малко завладяващия 1500-годишен подземен комплекс Нушабад в Иран, също открит случайно от местен жител, докато копаел канавка близо до дома си? Днес ще разкажем за нещо също толкова удивително, но този път в Италия: още един огромен подземен комплекс, открит случайно (и интересното е, че по същото време като първите два).
Кацнал на върха на драматичен вулканичен скат в сърцето на Умбрия, средновековният град Орвието пленява посетителите със зашеметяващата си катедрала и живописни улички. Но под тази очарователна повърхност се крие древна тайна - цял подземен свят, издълбан в скалата през хилядолетията.
Добре дошли в подземния свят на Орвието - лабиринт от пещери, тунели и камери, който предлага уникален поглед към дългата и сложна история на града.
Историята на подземния град в Орвието започва с древните етруски, които за първи път се заселват на това място около 9 век пр.н.е. Осъзнавайки отбранителните предимства на издигнатото плато, те се сблъскват с едно сериозно предизвикателство - достъпа до вода. Гениалното им решение било да изкопаят дълбоки кладенци и цистерни във вулканичната скала, създавайки самостоятелно водоснабдяване, което можело да издържи на дълги обсади.
Тази ранна подземна инфраструктура се оказва полезна през 264 г. пр.н.е., когато етруският град (традиционно определян като Велзна, въпреки че това вече се обсъжда) издържа на римската обсада в продължение на две години, преди да падне окончателно. Римляните и следващите жители на Орвието продължават и разширяват тази подземна традиция, като постепенно създават обширна мрежа под улиците на града.
С течение на вековете подземният свят на Орвието се разраства и обхваща около 1200 пещери, тунели и структури, разположени на няколко нива. Това скрито царство е служило за различни цели. Управлението на водите остава от решаващо значение, като кладенци, цистерни и акведукти осигуряват стабилно снабдяване на града отгоре. Производството и съхранението на храни също е намерило място под земята - преси за маслини, камери за отглеждане на гълъби (известни като колумбарии) и хладни изби за вино и храни. Работилниците, включително пещите за производство на керамика, са се възползвали от постоянната температура под повърхността. Благородническите фамилии изграждат тайни тунели, водещи извън градските стени, за спешни случаи, а кариерите осигуряват строителен материал и същевременно създават нови подземни пространства.
Резултатът е сложна, взаимосвързана система, която отразява и поддържа живота на града над нея. С модернизацията на Орвието обаче много от тези подземни пространства изпадат в немилост и до голяма степен са забравени. Едва след едно свлачище през 70-те години на ХХ век впечатляващият подземен свят на Орвието започва да се преоткрива сериозно. Група местни спелеолози, заинтригувани от градските легенди за кухата планина, започват да изследват многобройните мистериозни отвори.
Първите им проучвания разкриват вълнуващ и често зловещ пейзаж. Помещенията със стени, покрити с хиляди малки ниши (колумбарии), създават неземна атмосфера. Дълбоки кладенци се спускали вертикално на десетки метри, маркирани с опори. Тесни тунели се провират в сърцето на скалата.
Когато археолозите се присъединяват към проучвателните дейности, става ясно истинското историческо значение на подземията на Орвието. Всяка пещера и тунел предлагат прозорец към различна епоха от миналото на града - от етруското управление на водите до средновековните преси за масло и ренесансовите пътища за бягство.
Днес посетителите могат да се докоснат до това подземно чудо чрез обиколки с екскурзовод. Екскурзиите тръгват редовно от централния площад в близост до известния площад Дуомо, продължават около час и обхващат две значими пещерни системи.
Макар че само малка част от огромната мрежа е отворена за обществеността, тя предлага завладяващи познания. Колумбариите, с техните геометрично прецизни ниши, са свидетелство за значението на отглеждането на гълъби иколко често са били част и от средновековното меню.
Етруските кладенци се спускат на дълбочина 35 и повече метра, демонстрирайки забележителните инженерни умения на древните хора. Цялостно подземно съоръжение за производство на зехтин, включващо мелнични камъни, преса, пещ и складови помещения, предлага поглед към средновековната индустрия. Тайните проходи, използвани някога от елита на Орвието за бягство от града по време на опасност, сега предизвикват въображението на туристите. По време на обиколката хладната и влажна атмосфера на издълбаните през хилядолетията пещери обгръща посетителите, позволявайки им да се свържат директно с дългата и енигматична история на града.
Въпреки че по-нататъшните разкопки са ограничени, за да се защити стабилността на града, подземният свят на Орвието продължава да привлича изследователи и посетители. Докато се спускате в хладните, слабо осветени пещери, е лесно да усетите тежестта на историята, която ви притиска от всички страни. Всяка следа от длето по стените, всяка древна опора в шахта разказва историята на поколенията, които са оформили този подземен град. Това е уникално историческо преживяване, което превръща посещението на Орвието над земята, в още по-вълнуващо изживяване.
Още по темата
CHF | 1 | 2.10372 |
GBP | 1 | 2.35742 |
RON | 10 | 3.93037 |
TRY | 100 | 5.35046 |
USD | 1 | 1.88242 |
Последни новини
- 22:09 Хората на Ахмед Доган ще обжалват в съда решенията от конференцията на ДПС
- 22:07 Путин прие Фицо в Кремъл на фона на отказа на Зеленски да удължи транзита на газ през Украйна
- 22:04 Невероятният Салах и Ливърпул разбиха Тотнъм в шоу с 9 гола
- 22:02 Делян Пеевски: Вече нямаме почетни председатели
- 21:02 Хороскоп за понеделник, 23 декември 2024 г.
- 19:39 Колеги на атентатора от Магдебург: Беше в отпуск по болест в продължение на седмици
- 19:27 Подробен график на почивните дни през 2025 г., това са вариантите за дълга отпуска
- 19:16 Миро на Лена изостави ПП: Искали да работи без пари за тях