
Мултимедия 18.04.2025 18:36 Снимка: ДНЕС+
Коачела все още е тук, но дали е същата?
В първите си издания билетът е струвал едва 50 долара и не е имало ВИП зони, надпревара кой изглежда по-добре или нуждата да снимаш всяка секунда
Когато пясъците на Калифорнийската пустиня се разтърсят под звуците на музикалните хитове от началото на 2000-та, знаем, че е време за... Коачела.
Ежегодният тридневен музикален фестивал, стартирал през далечната 1999 като бунтарски отговор на комерсиализацията на музикалните събития в Индиоу, Калифорния, с годините се превръща в културен феномен - сцена за музикални и модни икони, както и фон за най-"инстаграмабъл" снимките на инфлуенсърите.
Преди 25 години Коачела е сравнително скромно събитие, организирано от промоутърска компания, и въпреки участието на големи имена като Rage Against the Machine първото издание е финансово разочарование. Всъщност, толкова неуспешно, че фестивалът пропуска 2000 година, преди да се завърне през 2001-ва с нова стратегия и по-устойчив подход.
През първата половина на новия век Коачела постепенно започва да трупа слава. С всяко следващо издание привлича все по-разнообразни и влиятелни артисти и се утвърждава като място за алтернативна и експериментална музика. В този период започва и традицията фестивалът да включва големи арт инсталации, които се превръщат в неизменна част от неговия визуален облик.
С навлизането в новото десетилетие, от около 2006 г. нататък, Коачела вече не е просто музикален фестивал - превръща се в културен феномен. Включването на електронна музика, по-смела сценография и участието на звезди от различни жанрове го правят изключително популярен. До 2010 година фестивалът вече се разпродава напълно и започва да диктува тенденции - не само в музиката, но и в модата и лайфстайла.
От алтернативния дух на първите си издания до днешния блясък Коачела не просто проследява, а оформя вкусовете на поколенията. А тази година вълната на носталгията е по-силна от всякога - с изпълнители, любими на милениълите, които владееха чартовете в златните години на MTV.
Уви, въпреки звездния състав, тази година усещането сред феновете не е единодушно.
Най-ярките години настъпват между 2011 и 2019, когато Коачела се затвърждава като символ на съвременната поп култура. Тогава да присъстваш на събитието не беше просто концертно преживяване, а символ на социален статус. За цяло едно поколение тийнейджъри това беше мечта, част от bucket list-а и задължителен пост в социалните мрежи.
Критиките към фестивала обаче в последните години стават все по-силни.
От завишени цени и претъпкани сцени, до усещането, че магията на Коачела се е превърнала повече в модно дефиле, отколкото в музикално изживяване, е факт. Днес, в ерата на TikTok, съвсем нов тип "участници" се включват в дискусията. Като например онлайн звезди и микроинфлуенсъри, които щедро споделят какво е да си на Коачела в реално време. От това, което виждаме, а и чуваме, стигаме до един извод - преживяванията им са по-скоро тъжни.
От видеа с епични тълпи до ежедневни ъпдейти с опашки за душ, храна и "разходки" от по 45 минути между сцените - реалността изглежда далеч от онази бляскава представа, която някога доминираше в социалните мрежи. По думи на повечето присъствали, все повече хора усещат как фестивалът е изгубил първоначалната си душа - тази, която обединяваше феновете около любовта към музиката и живото изкуство.
От място, където млади хора от цял свят идваха, за да изживеят заедно нещо истинско, Коачела постепенно се е превърнала в своеобразен моден подиум под открито небе.
Инфлуенсърите с милиони последователи вече доминират гледките - движат се с охрани, носят дизайнерски тоалети и рядко напускат ВИП зоната. За обикновения посетител - този, който е спестявал месеци за билет и е дошъл заради музиката - остава единствено усещането, че е статист в чуждо шоу.
Фестивалът, който обикновено привличаше около 125 000 души на ден, според Guardian тази година отбелязва един от най-слабите си периоди. Макар че Лейди Гага, Green Day и Травис Скот оглавяват тазгодишната програма, интересът е видимо по-нисък в сравнение с предишни издания.
Конкретно за Гага - това не е първата й покана за фестивала. През 2017 г., когато все още беше модерно да си на Коачела, тя направи впечатляващо шоу пред 200 000 души. Днес, обаче, самата тя признава, че "не си е дала зор" за предстоящото участие, тъй като работата по новия й албум е била приоритет. "Наистина не бих искала да издавам специални песни за фестивала. Знам, че изглежда безсърдечно от моя страна, но искрено искам да завърша проектите, по които работя", споделя в скорошно интервю.
Но истинският проблем не е Гага.
Според Guardian разходите около Коачела са достигнали своя връх. А пък множество фенове се оплакват в платформата Reddit, че са похарчили над 8000 долара само за да попаднат в пустинята и да се редят на километрични опашки при 38°C жега. "Това е огромна финансова грешка. Коачела е мъртва", пише потребител в социалната мрежа.
Разбира се, за някои фестивалът остава пътуване назад във времето. За други обаче той е болезнено напомняне как духът на едно цяло поколение избледнява под прожекторите на инфлуенсърската епоха.
А някога всичко беше различно.
В първите си издания билетът е струвал едва 50 долара и не е имало ВИП зони, надпревара кой изглежда по-добре или нуждата да снимаш всяка секунда. Сцените събирали истински фенове на Radiohead, The Cure, Beastie Boys, Daft Punk, Björk - артисти, които не просто пълнят програмата, а променят самата представа за музикален лайв.
Днес този дух сякаш се е разтворил в пустинята - заменен от спонсорирани селфита, ПР списъци с гости и бариери между "обикновените" хора и "важните посетители".
И така... Коачела все още е тук, но дали е същата?
Watch on TikTok
Още по темата
![]() |
1 | 2.10508 |
![]() |
1 | 2.27758 |
![]() |
10 | 3.92926 |
![]() |
100 | 4.52106 |
![]() |
1 | 1.72168 |
Последни новини
- 14:02 Полиция и жандармерия ще охраняват Рилския манастир на Възкресение Христово
- 13:51 Руският патриарх Кирил се обърна към вярващите с пасхално послание за Възкресение Христово
- 13:38 На Разпети петък трима пациенти получиха шанс за нов живот в ИСУЛ
- 13:24 Кристиян Шкварек: Заради двуличието им - ПП-ДБ ги очаква голям шамар на следващите избори
- 13:09 Новият треньор на Реал изглежда ясен. В Мадрид вече пресмятат неустойка и заплатата му
- 12:54 Кустурица: Западът води война срещу православието
- 12:41 "Блумбърг": САЩ предлагат бившите украински територии да останат под руски контрол
- 12:27 Д-р Аспарух Илиев: Медицината е 50% психология и вяра на пациента